U budućnosti će svaki dom imati svoj dron, a vjerojatno i aerodrom

U budućnosti će svaki dom imati svoj dron, a vjerojatno i aerodrom

Na drugoj po redu "The Commercial UAV Show" konferenciji u Londonu održanoj 20.-21.10. izlagalo je stotinjak tvrtki i organizacija za oko 3000 posjetitelja iz cijelog svijeta. Letjelice koje svojom veličinom izazivaju strahopoštovanje, impresivan broj europskih sveučilišta koja se prezentiraju s istraživačkim projektima do raznih davatelja usluga edukacije i certificiranja za pilote bespilotnih letjelica.

Korisnici su prezentirali projekte s bespilotnim letjelicama uz mnoštvo savjeta kako započeti projekte, kako ih prezentirati, implementirati te konkretna iskustva iz provedenih projekata. Zanimljiva je bila prezentacija policije iz Sussexa, koja je uvela bespilotne letjelice u svakodnevni rad, na kojoj su iznijeli sve faze provedbe projekta. Demonstrirano je i nekoliko rješenja za detekciju bespilotnih letjelica, a novost su tvrtke koje nude osiguranje istih. Od samih proizvođača dominirali su Aeryon, Aerialtronics, Delair-tech, DJI, Sabre, Vulcan UAV i Yuneec. Vulcan UAV premijerno je prikazao svoju AirLift 2 seriju nosivosti do 30kg i uz trajanje leta do 30 minuta.

Na vrlo posječenim panelima razgovaralo o daljnjem razvoju regulatornog okvira koji bi osigurao integraciju bespilotnih letjelica u nacionalne zračne prostore. Značajan iskorak, u tom smjeru, napravila je udruga European Small UAV coalition koja okuplja operatere malih bespilotnih letjelica s ciljem davanja podrške i prijedloga za oblikovanje Europskog regulatornog okvira.

Svoja iskustva podijelila je Lisa Ellman, bivša studentica Baraka Obame, koja radi na oblikovanju smjernica za komercijalnu uporabu bespilotnih letjelica te poslala poziv svim inovatorima da surađuju s državnim institucijama te jasno prezentiraju mogućnosti i rizike koje tehnologija donosi kako bi pomogli svima koji donose odluke oko smjernica.

NASA je predstavila pilot projekt UTM sustava (Unmanned Traffic Management) kojem je cilj uključivanje bespilotnih letjelica u nacionalni zračni prostor kao i daljnje inicijative do 2019. godine kada se planira obuhvatiti urbane sredine te omogućiti komunikaciju autonomnih sustava Vehicle-to-vehicle (V2V) tehnologijom. Velika diskusija vodila se oko najave američke FAA agencije, točno dan prije početka konferencije, da predlažu registraciju svih bespilotnih letjelica čak i onih za rekreaciju, a sve vezano uz najavu prodaje do milijun raznih bespilotnih letjelica do kraja godine samo u Americi.

Dominirala su rješenja za preciznu poljoprivredu, snimanje arheološke baštine, geodetske izmjere, izrada karata i modeliranje, nadzor okoliša, požarišta, prometnica te razne inspekcije, a pojavio se i značajan broj specijaliziranih tvrtki za senzore, motore, antene i ostale dijelove bespilotnih letjelica.

Odlično mjesto za upoznavanje s aktualnim trendovima i razmjenu iskustva. Na osnovu viđenog, mogu samo ustanoviti da nam predstoji jedno zanimljivo razdoblje koje će tek pokazati sve mogućnosti bespilotnih letjelica te odlična prilika za sve zainteresirane da svojim znanjem i inovacijama doprinesu razvoju industrije bespilotnih letjelica. Kako je u svojoj prezentaciji naveo Dr. Kopardekar  iz NASA-e „U budućnosti će svaki dom imati svoj dron, a vjerojatno i aerodrom“.

 

 

*  O autoru: Tihomir Šašić, Voditelj programa, poslovna rješenja s bespilotnim letjelicama, IN2