Što nas pokreće

Što nas pokreće
Dražen Tomić

Rujan. Zagreb. Kiša. Pravo vrijeme za malu kontemplaciju o motivaciji. Meni osobno izvrstan izgovor da ne radim.

Ljeto je gotovo, back to future. Svi znamo što nas čeka: još jedna poslovna/školska sezona same old, same old.

Doba mrkve i batine

U poslovnom je svijetu ovo doba mrkvica. Dovoljno smo daleko od kraja godine kad se zbrajaju rezultati i smiješi nam se debela mrkvetina, bonus za dobro odrađen posao. A mi sami smo kraj ljeta proveli smišljajući mrkvice za kupce, korisnike i partnere kako bi i oni pridonijeli našem konačnom cilju.

Studenti su u potpuno drugom filmu. Njihalo strave. Ako ne polože ispite u jesenjem roku ... mogu se pozdraviti s kolegama, iduće će godine nastaviti u nižoj klasi, mogu zaboraviti stipendiju, eventualni posao ... puno je toga u opasnosti. Prekidaju s izlascima, uče kao sumanuti, samo da ulove rok i priključak.

U zimu će se uloge izmijeniti, poslovnjaci ulaze u žrvanj rokova, sumanuto obilaze prospekte, a studenti sanjare o rezultatima kojima će zadovoljiti one koji ih hrane, oblače i zapošljavaju. Ima vremena, može se sanjariti. Nadati.

I tako u krug, red mrkve, red batine .... valjda to tako ide u životu. Navikli smo. K'o magare.

Nije to uopće loš recept

Uglavnom funkcionira. Godinama. Od malih nogu nas uče: ako napraviš traženo, dobit ćeš nagradu, a ako ne, slijedi ti kazna. I tako je od pamtivijeka. I osobno i poslovno. Pa zar nije godišnji bonus izmišljotina kapitalizma, vodeće svjetske ekonomske ideologije, baš kao i otpuštanje 10% najneučinkovitijih. Mrkva i batina funkcioniraju.

Ali ne i za nas

Misliš Hrvate, mi još nismo ni ušli u kapitalizam. Ne, ne, nije mi na pameti rasprava/svakidašnja jadikovka o našem ekonomsko/političkom stanju. Mislim o nama informatičarima, nama koji zarađujemo za život koristeći se informatičkom tehnologijom i/ili studentima koji to namjeravaju postati.

Mi radimo intelektualno zahtjevne poslove

Rugali se vi ili ne, naši poslovi i zadaci sve su samo ne standardni, uhodani poslovi kao na traci, relativno jednostavni, repetitivni .... U našem je poslu nepredvidivo što će se i kako raditi za tri do pet godina, prosječnom vremenu kojeg boravimo na jednom poslu, firmi. Naši se poslovi i zadaci mijenjaju vrlo često, novom inačicom softvera, u pravilu bar jednom godišnje.

Za nas zakon mrkve i batine ne vrijedi

Tko kaže?  Zeko?!

Ma znanstvenici, i to još od sedamdesetih (Edward L. Deci), a kako znam da vam se ne čitaju knjige (Drive, Why We Do What We Do) pogledajte desetminutni RSA filmić Danijela Pinka o motivaciji - što radi a što ne. Zapanjit ćete se!

Ne time što je to neka teška nova filozofija (da za intelektualne, zahtjevne zadatke mrkva ne donosi najbolje rezultate) već da se ne primjenjuje u praksi!

I danas se svugdje debelo koristi sustav incentiva koji uopće nije primjeren radnim zadacima ljudima koji više ne rade u rudnicima, farmama ili tvornicama.

A studentima pogotovo

Njima, koji sigurno nisu u poslovima kao na traci (hm, Bolonja - možda ja imam krivo, možda je cijeli cilj obrazovnog sustava napraviti traku za proizvodnju bakalara?!), njima se uopće ne posvećuju moderna, znanstveno dokazana i u popularnoj literaturi višestruko isticana načela motivacije, odnosno samo-motivacije v3.0 - izvrsnost, autonomija, svrha.

Izvrsnost, autonomija, svrha - Motivacija 3.0

Operativni je to sustav ljudi koji su davno u pećinama izborili opstanak vrste (Motivacija 1.0), pa kroz feudalno i industrijsko doba, sve do danas naučili izbjegavati kazne i zaslužiti/osvojiti nagradu (v2.0). Danas živimo (ili bi trebali težiti - pogotovo vi studenti) svijetu kreativnosti, poriva učenju i stvaranju i poboljšanju ne samo sebe i svog uskog okruženja, već i šire zajednice i svijeta općenito.

Moja mala kap

Ne znajući baš za sve ove teorije, ali prošavši solidan tridesetogodišnji poslovni krug i sad već petogodišnju predavačku praksu, našao sam se u situaciji da upravo o ovim razmišljanjima i teoriji motivacije v3.0 na uglednom skupu u Oxfordu pripremam kratko predavanje o tome kako ovo radim(o) u praksi sa studentima TVZ-a. I to u sklopu kategorije Best student supporter u kojoj se natječem. Pa ukoliko mislite da sam bar na pravom putu, dodajte i vi svoju kap.