KOLUMNA - DAMIR FILIPOVIĆ

(Ne)Povezani kontinent

(Ne)Povezani kontinent

Već sam pisao o paketu Europske komisija od 12. rujna kojim bi se dodatno reguliralo telekomunikacijsko tržište („Povezani kontinent“).

Rasprave u Briselu o ovom paketu ne jenjavaju, a gospođa Kroes s križarskim zanosom obilazi industriju, države članice i Europski parlament ne bi li osigurala podršku za svoj prijedlog.

Kako stvari stoje, ne polazi joj baš za rukom. Ovaj tjedan je ETNO (Europska asocijacija telekom operatora) organizirala godišnju konferenciju zajedno s Financial Times-om, gdje je ova tema bila na veliko raspravljana.

Ukratko, države članice nisu oduševljene prijedlozima za davanje više ovlasti Europskoj komisiji u području upravljanja radijskim frekvencijama (bez frekvencija nema radija, televizije, mobilnih mreža a ni novca u proračunima država članica od naknada za uporabu frekvencija, pogledajte si samo račun od mobitela i vidjet ćete nekih 5 kn koje plaćate ako imate pretplatu).

Europski parlament nije sretan jer su rokovi prekratki a i redovna revizija telekom zakonodavstva je na redu sljedeće godine. Neki zastupnici su predlagali da se postigne dogovor oko dijela paketa (naravno, onoga kojeg oni mogu jednostavno i lako prodati biračima poput neutralnosti mreža i ukidanja roaming naknada).

Gospođa Kroes pak ne pristaje na kako ona kaže „meni“ pristup, nismo kaže u restoranu, to je paket, po načelu „uzmi ili ostavi“. Francuska ministrica nadležna za digitalnu ekonomiju kaže nema novih i uzbudljivih elemenata u prijedlogu, ona bi više vidjela neki dodatni porez na američke Internetske kompanije (Google, Amazon i sl.).

Industrija je nezadovoljna jer ne vidi dovoljno poticaja za ulaganja i olakšavanje regulatornog režima. Investitori ne vide sigurnost za daljnja ulaganja u sektor, posebice u izgradnju optičke mreže toliko potrebne za brzi Internet.

I kako onda dalje? E. to je Europska unija na djelu, ne brzo, traženje konsenzusa, ako ga se može naći, ponekad „last minute“. Za Hrvatsku, poglavito kao i novu članicu, ne treba žuriti. Ako se i veliki ne mogu dogovoriti, gdje ćemo se mi zaletavati? U trenutnoj gospodarskoj situaciji, bolje je ostaviti sustav koji je kako tako uhodan i funkcionira nego na silu eksperimentirati.

Kao turističkoj zemlji, Hrvatskoj odgovara da se i roaming naknade ne ukidaju prebrzo (do toga će doći, to je samo pitanje kada a ne i ako). Isto tako, Hrvatska bi se trebala fokusirati na povlačenje sredstava iz EU fondova za izgradnju optičke mreže te što boljem iskorištavanju tih sredstava. To je svakako pametnije nego se zamarati s ovim prijedlogom koji vjerojatno neće dobiti potrebnu podršku (vidjet ćemo reakciju šefova država i vlada EU na samitu 24/25 listopada, to je velika nada koju polaže gospođa Kroes za dobiti podršku da progura svoj paket).

 

O autoru: Damir Filipović je ekspert u području ICT-a i telekomunikacija s dugogodišnjim iskustvom rada u regionalnim operatorima i u Briselu kao lobist pri Europskim institucijama. Damir je ujedno i certificirani Life Success coach (po programu Bob Proctor). Više informacija o autoru na www.intelligentconsulting.eu.