KOLUMNA - VJERAN BUŠELIĆ

NE ne znači NE

NE ne znači NE
Dražen Tomić

NE znači NE. Ne znači li?

Jedna od najtežih vještina koju koristite svakodnevno je reći NE, zar ne?

No, ne kaže se uzalud „kad žena kaže NE misli MOŽDA“. Za one  koji ne znaju, cijela izreka glasi „... a kad kaže MOŽDA, misli DA. Za razliku od diplomata koji kad kaže DA misli MOŽDA, a kad kaže MOŽDA misli NE“.

Zašto pišem o tome?

Pa, malo sam u gužvi i nemam vremena za novu kolumnu. I govorim vam NE. Neću ju pisati, moram raditi nešto drugo, važnije. Sorry.

Vježbajmo NE

Vidite i sami, NE nije baš uvijek NE i to je veeeeliki problem. U poslu, a pogotovo životu, jer nerijetko morate reći NE ljudima o kojima ovisite i/ili ih volite,  pa ajmo nešto naučiti (kao i uvijek, od najboljih), ovaj put koristeći Internet resurse uz realnu opasnost da se ne vratite na temu. Shvatit ću to kao NE.

http://blogs.hbr.org/bregman/2013/02/nine-practices-to-help-you-say.html

Mislite da ste rekavši (na lijep način) NE riješili problem? NE!

Problem NE nije u izričaju, to ste uvježbavali i izvodili tisućama puta, a siguran sam da ste nerijetko obavili traženo. Problem je ostati uz NE. Na sreću, i taj problem je (internetom) lako rješiv :

http://blogs.hbr.org/hmu/2009/03/staying-with-no.html

Recimo NE autoritetima, učimo od najboljih!

A ako baš i niste Harvard Business Review tip, a ja ih koristim danas isključivo kao autoritet kako bi lakše prihvatili da nije problem reći NE, nego da je pravi problem Ostati uz NE - problem koji muči ne samo vas, nego i intelektualnu poslovnu svjetsku elitu, imam rješenje i za to.

Osoba od koje sam naviše naučio i koja me definitivno uvjerila da nije problem reći NE, već da je izazov ostati uz NE je nenadmašivi majstor bavljenja bitnim - Seinfeld. Pogledajte:

http://www.youtube.com/watch?v=dSZYsyrP3Co

Nije problem reći NE, problem je ostati uz NE

Zar ne?