INOVACIJA ... s Moodle rješenjem za Automated/Adaptive - learning

INOVACIJA ...  s Moodle rješenjem za Automated/Adaptive - learning
Dražen Tomić

Po tko zna koji put moramo spomenuti kako se svaka inovacija može prikazati dilemom ili proturječjem. Time smo završili i prethodnu kolumnu i naveli moguće  pristupe kao:

  • „best-in-class“ komponente adaptivne poduke i dobro ih integrirati ili
  • „paketsko“ rješenje u kojem na jednoj platformi radimo adaptivnu poduku.

Kao i obično, nema jednoznačnog odgovora niti u ovoj dilemi. No važno je da smo svjesni ovih opcija kao i  da bez subjektivne naklonosti („bias“) odlučujemo koja je u našem slučaju najbolja.

Dakle, opisana je mogućnost integracije rješenja za „adaptive learning“ i LMS-a (sustava za upravljanje procesom poduke koji moderne obrazovne ustanove ionako koriste). Danas pogledajmo što bi značilo da za potrebe adaptivne poduke koristimo Moodle kao najraširenije rješenje za upravljanje obrazovnim procesom. To se rješenje već koristi u mnogim obrazovnim ustanovama u RH, poglavito visokoškolskim. Više o tom rješenju u okviru „Jeste li znali?“.

Ako se podsjetimo članka o alatima za Flipped Classroom (vidi OVDJE), Moodle se u svezi s FC spominje na Internetu gotovo 400.000 puta, najviše od svih specijaliziranih edukacijskih alata. Za „adaptive learning“ je situacija slična, Google pokazuje više od 300.000 hitova, a za konkurente niti približno toliko. Pogledajmo dakle što Moodle može ponuditi za adaptivnu poduku kao integrirano („paketsko“) rješenje u kojim ta nova metoda nadopunjuje interaktivni okoliš e-learninga, a  na koji su nastavnici i studenti ionako navikli?

Temeljne funkcionalnosti koje u Moodle okolišu na raspolaganju u A/A-Learningu ima polaznik su:

  • praćenje nastave svagdje i u svako doba
  • upravljanje tempom poduke
  • postavljanje (pod)pitanja za vrijeme predavanja
  • mogućnost kontinuirane provjere znanja
  • dobivanje dodatnih pojašnjenja za izazovna pitanja
  • davanje dodatnog gradiva za napredne polaznike

Sve ovo je moguće provesti sa standardnim funkcijama koje nudi Moodle, prije svega onima koji doprinose boljem upravljanju u procesu napretka studentskim aktivnostima na svakom predavanju:

Ovdje je prikazano kako se provjera znanja može raditi tek nakon dovršenog cijelog predavanja. Za potrebe A/A-Learninga je naravno moguće jedno predavanje podijeliti u više malih dijelova koji predstavljaju obvezni slijed za studente. Nakon svakog dijela slijedi mali kviz znanja. O rezultatima tih provjera ovisi napredak, dodatna pojašnjenja ili detaljnije gradivo za napredne studente. Studenti također nakon svakog dijela predavanja mogu postavljati pitanja. Ako je isto ili slično pitanje već smješteno u FAQ-bazu odgovor se dobiva odmah. Ako se pak radi o novom pitanju isto se preko sustava dostavlja nastavniku, koji kasnije odgovara na njega, dodajući da FAQ-bazi.

Ove napredne funkcionalnosti Moodle-a opisane su u „bijeloj knjizi“ „Adaptive learning Moodle“ koja ima tri dijela, vidjeti ovdje: Part-1, Part-2, Part-3.

Uvodno autori pokazuju kako se u Moodle administrira tijek lekcije s više elemenata:

Moodle omogućuje po želji složen tijek procesa poduke, individualno za svakog polaznika, zavisno o rezultatu na spomenute provjere znanja nakon svakog dijela predavanja. Prikaz tog tijeka je dat na ovom dijagramu „uspješnosti“ u jednoj lekciji:

Konačno, u trećem dijelu ove „bijele knjige“ autori obrađuju sofisticirane mogućnosti Moodle kvizova znanja. Budući da se radi o e-larningu, dakle o uvjetima rješavanja testova izvan kontroliranih uvjeta, jedna od mogućnosti koju nudi Moodle je „random“ kviz koji svakom ispitaniku daje drugačija pitanja,  pokrivajući sve kategorije znanja predmetnog gradiva. Naročito je lako generirati dodatna pitanja koja onemogućuju „prepisivanje“ za odgovore iz područja gdje treba računati:

Vidimo da Moodle za A/A-Learning nudi virtualno beskonačne mogućnosti. Obrazovne ustanove i njihovi djelatnici ih samo trebaju iskoristiti i  koristiti kao nove, učinkovitije i djelotvornije nastavne metode!

­­­­JESTE LI ZNALI da je Moodle svjetski najrašireniji alat za upravljanje procesom edukacije (LMS - Learning Management System). Osim administrativnih funkcija (upisi, raspored, ocjene) i stavljanja nastavnih materijala dostupnim studentima, Moodle raspolaže i funkcijama upravljanja kolegijima i predavanjima. Sustav je razrađen do mjere da omogućuje funkcije za „Flipped Classroom“ i „Adaptive Learning“, usporedivo sa specijaliziranim FC-alatima kao što su Edmodo ili Canvas.

Ponajbolji opis ovoga alata daje naravno Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Moodle . Prva verzija je objavljena 2002. godine., Sada smo već na verziji 3.5 iz 2018. godine, a koja je već uzela u obzir zahtjeve GDPR-a. To je bilo neophodno budući da se Moodle bavi par excellence osobnim podacima (ID studenata i nastavnika, njihove aktivnosti u edukacijskom procesu koje se svakako mogu svrstati u podatke visoke osjetljivosti).

Zanimljiva je povijest imena „Moodle“: izvorno je to bio akronim od „Martin's object-oriented dynamic learning environment“ (po autoru Martinu Dougiamasu). Danas je to ipak malo promijenjeno u „Modular object-oriented dynamic learning environment“. Unatrag 15 godina djelovanja, Moodle je ostvario uistinu zavidan rast, sada je statistika ovakva:

Registriranih ustanova

99,794

Zemalja

230

Tečajeva

15,128,564

Korisnika

131,186,262

Upisa

568,973,013

Forum postova

284,210,133

Dokumenata

133,716,776

Pitanja u kvizovima znanja

870,300,200

(Izvor: https://moodle.net/stats/?lang=hr )

Ako kliknete na broj ustanova ili zemalja možete vidjeti podrobnosti. U Hrvatskoj Moodle koristi 114 ustanova. O prikazanih 48 (66 nisu dozvolili objavu!?), samo je mali dio javnih ustanova, naročito ne sveučilišta/visokih škola. Prema onome što je poznato iz osobne komunikacije, velika većina instalacija Moodle u Hrvatskoj se koristi u administrativne svrhe, dakle za postizanje učinkovitosti,Za potrebe djelotvornosti, dakle istinskog unapređenja nastave, postoje sve potrebne funkcije u Moodle:

Moderno, jednostavno sučelje: Dizajniran da bude responsivan i dostupan, sučelje Moodle je jednostavno za navigaciju na stolnim i mobilnim uređajima.

Osobna nadzorna ploča: Organizirajte i prikažite tečajeve onako kako želite, i pregledajte trenutačne zadatke i poruke.

Kolaborativni alati i aktivnosti: Radite i učite zajedno na forumima, wikicama, glosarima, aktivnostima baze podataka i još mnogo toga.

Kalendar sve-u-jednom: Moodleov kalendarski alat pomaže vam u praćenju kalendara akademske ustanove ili tvrtke, rokovima na tečaju, skupnim sastancima i drugim osobnim događajima.

Zgodan upravljanje datotekama: Povucite i ispustite datoteke iz/za pohranu u oblaku, uključujući MS OneDrive, Dropbox i Google Disk.

Jednostavno i intuitivno uređivanje teksta: Oblikujte tekst i jednostavno dodajte medijske datoteke i slike pomoću urednika koji funkcionira na svim web preglednicima, uređajima i operativnim sustavima.

Obavijesti: Kada je omogućeno, korisnici mogu primati automatska upozorenja o novim zadacima i rokovima, forumima i slati privatne poruke jedni drugima.

Pratite napredak: Nastavnici i učenici mogu pratiti napredak i dovršenje s nizom mogućnosti za praćenje pojedinih aktivnosti ili resursa i na razini kolegija.

Velika je kontroverza je u tome da nam  praktički besplatno na raspolaganju stoji moćni alat koji gotovo uopće ne koristimo, pogotovo ne njegove napredne mogućnosti! Generalno je to „prokletstvo“ inovacije općenito zato što se inovacijom percipira samo neka značajna tehnološka novost, koja se može prodati za velike novce. U ovom slučaju se ne radi o nikakvoj novosti obzirom da se Moodle nalazi u uporabi već desetljeće i pol. No treba razvijati svijest da je inovacija i uvođenje u primjenu neke  „netehnološke“ stvari a koja je možda poznata već stoljećima!

Odmaknimo se zato od tehnoloških novotarija, ali ostanimo u području koje autor ovih redaka smatra daleko najvažnijim u ljudskoj djelatnosti - edukaciji. Radi se o osposobljavanju djece da ne potpadnu pod loš utjecaj okoline, dakle o problemu čije rješenje uopće ne mora zavisiti o tehnologiji, a  staro je otkad je „svijeta i vijeka“. Da se i tu može postupati inovativno bez nekih računalnih rješenja u operativnoj provedbi, pokazat ćemo u ovoj kolumni naredni ponedjeljak.

 

Dr.sc. Miroslav Mađarić
Nezavisni inovacijski konzultant