Homo ludens

Homo ludens

U kolovozu ove godine bračni par iz Kalifornije, oboje 41 godinu stari, osuđen je zbog zanemarivanja djece. On je dobio pet godina ona tri. Grijeh im se sastojao u tome što su dvoje djece od 6 i 10 godina držali tri godine zatvorene u kamp prikolici, u nehigijenskim uvjetima, ne omogućivši im odlazak u školu ili bilo kakav normalan život općenito. Nije teško za pretpostaviti, roditelji su to učinili jer nisu imali vremena baviti se djecom, nego su morali razvijati svoje World of Warcraft karaktere do neslućenih moći.

Luđaci, rekli bismo, ni prvi ni zadnji. Nemaju vlastiti život, nemaju se u njemu čime podičiti ili čemu se veseliti, pa im je postati Čarobnjak Borac šezdeset osme razine ispunjenje dječačkog sna o vlastitoj veličini. Ili ona, sasvim sigurno ima stražnjicu predebelu od silnih hamburgera, tako da ne stane ni u što osim u pamučnu trenirku, a pred njenim celulitom bi se i Zagrebački zrnati sir posramio. Stoga sada po Internetu glumi pero lahku vilenjakinju koja kao Legolas može trčati po kori na vrhu snježnog nanosa...

Ali hajdemo sada iskreno, koliko puta ste vi osobno maltretirali svoje Facebook prijatelje šaljući im neke tamo krave i kukuruze sa svoje farme? Jeste li ikad ozbiljno razmišljali da se latite novčanika i platite taj šugavi odvratni nivo koji niste mogli proći u Candy Crush Sagi? Postoji li itko tko ima djecu, a da ne poznaje onaj staklasti, tupi pogled, kojim vas podmladak gleda kada ga nakon višesatnog buljenja u igricu raznim pedagoškim nazivima životinjama te prijetnjama pedagoškim tjelesnim ozljedama tjerate od kompjutera?

Budimo realni, igrice postoje, postojat će i dalje te jesu i bit će vrlo značajan dio kućne zabave, ali i ekonomije.

Prihod od igrica na svjetskoj razini je po Gartneru u 2013 godini iznosio 93 milijarde dolara. Kad se to ovako kaže, to je samo  brojka bez nekog osobitog značenja, kao kad vam kažem da je brzina svjetlosti tristo tisuća kilometara u sekundi... da, i? Što to uopće znači u nekim ljudskim razmjerima? Pa da pokušam malo približiti.

Znate li što je to nuklearna podmornica klase Virginia? To je jedna zeznuta naprava dugačka 115 metara, koja u sebi ima nuklearni reaktor snage 30 megavata, a koja svojih 7.800 tona mase može kroz vodu tjerati brzinom od 65 kilometara na sat. U nju stane 43 komada što torpeda što (potencijalno) nuklearnih raketa. E, od jedne godišnje svjetske zarade iz igrica možete si kupiti flotu s 35 takvih nuklearnih podmornica i lijepo nuklearnim raketama trajno uništiti kontinent po želji.

Eto, igrice su toliko popularne i bitne. To jest generiraju toliki prihod.

Apsolutni prvak u zaradi u Svijetu je bjeloruska internet multiplayer igra World of Tanks, na prvi pogled besplatna, koja zarađuje na onima koji se daju isfrustrirati činjenicom da igrači koji ne plaćaju vrlo brzo (doslovce) postaju topovsko meso onima koji si kupe premium account. World of Tanks ima 9,1 milijun aktivnih igrača, po kojima u prosjeku zarađuje 4,51 dolar mjesečno. Množiti znate.

Koliki je pogon iza ove igre? Na Svijetu imaju dvije kolokacije u SAD, dvije u Europi, sedam u Rusiji, četiri u Kini te po jednu u Južnoj Koreji i Vijetnamu, ukupno sedamnaest. Samo u Rusiji je oko milijun igrača. Imao sam prilike vidjeti ruski site u IXCellerate data centru (jedan od četiri moskovska), stvar se svodi na jedan pun ormar s opremom i 10 Gbps optički link. Nama najbliži server je u Njemačkoj, što daje cca 50 ms latencije prema igračima. To je još uvijek unutar granica igrivosti, ali više od toga ne bi bilo dobro.

Tvrtka Wargaming.net, vlasnik igre, ima 3500 zaposlenih u 16 globalno raspršenih ureda, a osim World of Tanks izišli su i s World of Warplanes, dok se World of Warships još iščekuje.

Usporedba sa znanošću: Large Hadron Collider, ciklotron u CERN-u, pomoću kojeg je dokazan Higgsov Bozon je najskuplji znanstveni instrument u povijesti, s cijenom od 7,5 milijardi Eura. Tek Međunarodna svemirska postaja, s troškom izgradnje i održavanja, kroz 10 godina ima cijenu od 100 milijardi eura... Dakle, s godišnjim prihodom od igrica u Svijetu moguće je sagraditi i deset godina održavati svemirsku stanicu.

Nevjerojatno, ali igranje je veći business čak i od pornografije. Pornići čine 69% (kako znakovito) „pay par view“ prometa u Svijetu, znatno više od primjerice sporta, a ipak nose samo oko 10 milijardi dolara godišnje - dakle deset puta manje nego igrice.

Dođe čovjeku da se zamisli nad prioritetima čovječanstva...

 

* O autoru: Goran Đoreski, predsjednik uprave Altus informacijske tehnologije d.o.o.