Zašto nam je toliko teško paziti na kibernetičku sigurnost?

Zašto nam je toliko teško paziti na kibernetičku sigurnost?
DepositPhotos

Svakodnevni kibernetički napadi, hakerski incidenti, proboji u baze podataka i razni malware koji napada sve sustave koji mu stanu na put, iznimna su prijetnja i nekako se čini da što god stručnjaci pokušali, ne uspijeva im. To je iznimno čudno s obzirom da 75 posto organizacija u Velikoj Britaniji smatra da sigurnost zaslužuje biti na vrhu liste prioriteta.

Istraživanje je provela britanska Vlada u želji bolje shvatiti potrebe i načine kako se bolje postaviti prema svime s čim se u online prostoru suočavamo. Nažalost, stvarnost je takva da se financijski dio ipak zanemaruje, ne ulaže se dovoljno i većina toga ostaje na pričama, što kasnije dovodi do problema. Najčešće će se ulagati tek kad problem postane stvaran, odnosno, kad dođe do proboja u sustav i načinjene štete.

Slično je i sa zdravljem, svi mi smo skloni zanemarivanju tijela u nekom smislu, a reakcija stigne tek kad nastane šteta koja nas dovoljno prestraši da se "okrenemo". Tako funkcionira ljudska psiha i samo oni najodgovorniji uspjet će prevencijom postaviti zdrave temelje da im se ništa ne dogodi. I zato je jako teško postaviti se prema kibernetičkoj sigurnosti. Naime, koliko god se upozoravalo na prijetnje, koliko god se educiralo i informiralo, ostat će minimalno 25 posto onih koj sve zanemaruju.

Ne treba smetnuti s uma i da uz sve ove probleme postoje još konkretniji - nedostatak stručnjaka za kibernetičku sigurnost. Samo od rujna 2017. do kolovoza 2018. postavljeno je 314 tisuća oglasa u kojima se traže zaposlenici, i to isključivo u Sjedinjenim Američkim Državama. Dakle, kad se uračuna ostatak svijeta, situacija je još više poražavajuća. Ljudi nedostaje i to je posljedica tranzicije koja se zbiva s obzirom da nešto starija generacija nije toliko razmišljala o sigurnosti koliko o programiranju i razvoju softvera u globalu. Novije generacije prepoznale su priliku i za desetak godina bi situacija trebala biti stabilnija.

Samo, do onda će prijetnje evoluirati i tko zna hoće li "krvna slika" biti išta bolja no što je sad kad se iz godine u godinu bilježi rast prijetnji i napada na internetu...