Google navodno prikuplja i koristi podatke aplikacija na Android operativnom sustavu, a zatim kreira konkurentske aplikacije. Takav primjer jest YouTube Shorts, koji uvelike podsjeća na iznimno uspješni TikTok.
Zbog tih navoda The Informationa (pogledajte ovdje), uskoro bi na području Europske unije mogla biti pokrenuta istraga, a zatim bi mogle uslijediti rekordne kazne. Zbog slične prakse već je pod istragom Amazon i prvotna izvješća potvrđuju navode pa se kreće sa sljedećim korakom istrage.
Zapravo, u konačnici tako nešto nije ništa čudno, samo EU kažnjava na adekvatan način praksu te vrste, ali dok se provedu istrage i potvrde optužnice, pa uvaže žalbe i potom odbace, prođu godine i godine. Na kraju, nekoliko milijardi eura kazne ne ispadne ni izbliza zastrašujuće jer se od ilegalne prakse, koja je za svaku osudu, Google i Amazon višestruko naplate. Samim time, kazna je zapravo ulog koji se vrati vrlo brzo.
Iz Googlea se brane da podaci koje prikupljaju koriste isključivo developerima te da samo oni imaju uvid u njih, nikako netko u Googleu. Istina je da Google ima razne metode promatranja podataka i za cjelovitu sliku čak ni ne treba uvid u jednu konkretno, dovoljno je imati uvid u nekoliko aplikacija iste vrste kako bi se dobile sve relevantne informacije.
Samo, u ovom slučaju s TikTokom treba biti pošten pa kazati da je nekad postojao Vine, čiji je princio bio identičan - video sadržaj kratke forme. No, isto je tako istina da se YouTube Short pojavio tek nakon što je TikTok polučio tako velik uspjeh posljednjih nekoliko mjeseci.
Kako god, u EU će ponovno imati pune ruke posla zbog višestrukog prekršitelja zakona, regulativa, pravila... Možda je vrijeme da kazna bude tolika da se ni godine kršenja zakona neće isplatiti.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.