U 2020. zabilježeno preko 16 milijuna cyber prijetnji vezanih za Covid-19

U 2020. zabilježeno preko 16 milijuna cyber prijetnji vezanih za Covid-19
DepositPhotos

Pandemija koronavirusa bit će ono po čemu će se pamtiti prošla godina, prvenstveno jer je toliko toga stiglo s njom. Primjerice, porast internetskih prijetnji vezanih upravo uz Covid-19.

Iako je većina ljudi bila sklona pomoći drugima u trenucima krize, na površinu su "isplivali" i oni koji tešku situaciju žele iskoristiti za sebe, ne birajući pritom sredstva.

Tako nešto dovelo je do situacije u kojoj je zabilježeno čak 16,4 milijuna prijetnji povezanih s koronavirusom. Te podatke donosi Atlas VPN nakon analize onih koje je prikupio kroz 2020. Trend Micro.

Načini napada kibernetičkih kriminalaca odvijali bi se na način da u većini slučajeva koriste maliciozni spam. Brojkom, u čak 14,5 milijuna prijetnji birala se ta metoda. Tako nešto predstavlja čak 89 posto svih kroz prošlu godinu.

Nakon njih slijede URL linkovi s prijetnjama za one koji kliknu na njih. Preciznije, radilo se o njih 1,85 milijuna ili 11,30 posto svih kojima se svjedočilo kroz 2020. Na kraju, jedan posto ili njih 33.000 bio je malware i za njega je bilo potrebno nešto šire tehničko znanje pa ga se biralo u tako malo slučajeva.

Princip svih napada jest takav da nudi ciljanoj meti lažnu nadu kroz lijek, cjepivo ili nešto slično čime se "može" spriječiti zaraza ili čime se "može" riješiti zaraze. Ljudi, očajni zbog svega što se zbiva oko njih, posegnuli bi za onime što se "nudi" i potom se našli izigranima, napadnutima i vrlo lako oštećenima u materijalnom smislu.

Što se pak područja s najvećim obujmom napada tiče, to su Sjedinjene Američke Države, gdje ih je zabilježeno 38 posto ili 6,3 milijuna. Na drugom mjestu je Njemačka s 14,6 posto, potom Francuska s 9,2 posto, Australija s 4,7 posto i Velika Britanija s 4,1 posto...

Rješenje za ove potencijalne probleme jest provjeravati izvore na više strana i biti informiran o situaciji s koronavirusom.