Tvrtke se boje za svoja poslovanja zbog sve učestalijih cyber incidenata

Tvrtke se boje za svoja poslovanja zbog sve učestalijih cyber incidenata
DepositPhotos

Kibernetički napadi i krađa podataka postali su kroz posljednjih nekoliko godina izniman problem unutar poslovnog sektora jer čine materijalnu štetu, narušavaju ugled i troše vrijeme na sanaciju, potrebnu da se nešto slično ne bi ponovilo.

Prema podacima kojima barata Buy Shares, čak 40 posto kompanija osjeća se ugroženima i vidi kibernetičke prijetnje kao ponajveći poslovni rizik u ovoj godini. Ne i najveći, ali doći ćemo do toga...

Također, bilo bi netočno kazati kako je sve ovo nastalo zbog pandemije koronavirusa. Naime, prije tri godine su u identičnom istraživanju ponuđeni identični odgovori, kibernetičke prijetnje doživljene su kao ponajveći rizik za poslovanje. No sad je i pandemija sama po sebi rizik za poslovanje i zato organizacije osjećaju više problema, odnosno, suočene su s više problema.

Dakle, 41 posto organizacija, prema istraživanju, kao najveći rizik u poslovanju vidi upravo prekid poslovanja i ometanja svih vrsta u smislu poslovanja. Pandemiju kao rizik vidi 40 posto organizacija i to ne čudi jer ona je usporila ili zaustavila poslovanje mnogih od njih diljem svijeta.

Na diobi drugog mjesta su kibernetiči incidenti, kako Buy Shares navodi. I tu je riječ o spomenutih  40 posto. Zatim se lista podosta mijenja, na četvrtom mjestu se kao rizik vidi razvoj tržišta i njega rizičnim smatra 19 posto organizacija, isto koliko ih vidi regulative i zakone kao rizik za poslovanje.

I kao što to već biva, dok jednom smrkne, drugom svane. Zbog kibernetičkih prijetnji i opasnosti, tržište namijenjeno kibernetičkoj sigurnosti cvate. U ovoj bi godini trebalo dosegnuti 131,8 milijardi američkih dolara prihoda, što je 11,6 milijardi više no prošle godine, u 2022. bi trebala biti na 144,7 milijardi dolara, a do 2025. bi brojka trebala dosegnuti čak 191,3 milijarde dolara!