Tržište mrežne sigurnosti poraslo je za 5,1 posto u odnosu na prošlu godinu u 4. kvartalu 2024. godine i za 3,1 posto u cijeloj godini, prema tržišnim procjenama i prognozama Omdije do 2029. godine. Palo Alto Networks zadržao je svoju poziciju lidera na tržištu s udjelom od 28,4 posto u 2024. godini, što je potaknuto stalnom potražnjom za sigurnosnim uređajima i većim prihvaćanjem softverskih rješenja i komponenti SASE (Secure Access Service Edge).
„Palo Alto Networks, Fortinet, Cisco i Check Point i dalje predvode tržište mrežne sigurnosti, svaki od njih držeći dvoznamenkasti udjel već petu godinu zaredom“, rekla je Ketaki Borade, viša analitičarka za infrastrukturu sigurnosti u Omdiji. „Rastuće prihvaćanje SASE arhitekture glavni je pokretač rasta tržišta mrežne sigurnosti, ubrzavajući integraciju softverskih rješenja. Kako se prijetnje razvijaju, sljedeća generacija vatrozida morat će se besprijekorno integrirati s drugim sigurnosnim rješenjima. Umjetnička inteligencija (AI) i strojno učenje (ML) i dalje će igrati ključnu ulogu u omogućavanju prediktivnijeg i proaktivnijeg pristupa sigurnosti.“
„Dominacija četiri najveća dobavljača vatrozida nije samo jasan znak da je ovo zrelo tržište, već i pokazatelj da, ako se strateški pozicioniraju u još uvijek ranoj fazi SASE tržišta, imaju potencijal ojačati svoj položaj u mrežnoj sigurnosti na godinama koje dolaze. Dva od četiri (Check Point i Cisco) pomaknula su se od razvoja interne sigurnosti temeljenom na oblaku (CNAPP), umjesto toga odabravši OEM/bijelu oznaku proizvoda Wiz. Ovo ističe namjernu odluku o tome gdje konkurirati protiv tržišnog lidera Palo Alto Networks. Njihov fokus na SASE usklađen je s njihovim stručnostima u vatrozidima i brzim širenjem korištenja SaaS rješenja u poduzećima“, dodao je Rik Turner, viši analitičar za cyber sigurnost u Omdiji.
Palo Alto je zadržao vodeću poziciju od 2021. godine zahvaljujući strategiji platformizacije koja naglašava integraciju proizvoda temeljenih na AI-u. U međuvremenu, Cisco je napredovao na treće mjesto, dok je Fortinetov ciljani pristup sigurnoj mreži, ujedinjenom SASE-u i sigurnosnim operacijama pomogao da dostigne drugo mjesto. S obzirom na to da 25 posto njihovih FortiGate uređaja treba obnovu, Fortinet bi mogao doživjeti porast prihoda u naredne dvije godine. Gledajući unaprijed, Omdia predviđa snažan rast za dobavljače vatrozida zbog nadolazećih ciklusa obnove u naredne dvije godine, prema Borade. „Međutim, svi četvorica vodećih dobavljača iznijeli su niže prognoze za 2025. godinu u odnosu na prošlu, što signalizira zabrinutost zbog rasta tržišta.“
Nekoliko čimbenika može doprinositi ovom opreznom izgledu, uključujući smanjenje troškova u poduzećima, prioritizaciju ključnih usluga i prijelaz na oblačna i SASE rješenja. Ova tranzicija vjerojatno će utjecati na potražnju za tradicionalnim hardverskim vatrozidima, dok softverski vatrozidi i vatrozidi kao platforma (firewall-as-a-platform) stječu na popularnosti. Općenito, Omdia predviđa godišnji prosječni rast (CAGR) tržišta mrežne sigurnosti od 2,8 posto od 2024. do 2029. godine, dok je rast vatrozida predviđen na 5,0 posto CAGR u istom razdoblju. „Iako tržište i dalje raste, povećana integracija proizvoda i prihvaćanje SASE-a nastavit će oblikovati njegov razvoj“, zaključila je Borade.
Tržište mrežne sigurnosti obuhvaća širok spektar tehnologija koje omogućuju zaštitu mreža i podataka, uključujući vatrozide, sigurnosne uređaje i softverska rješenja. SASE je arhitektura koja kombinira sigurnost i umrežavanje, omogućujući poduzećima da zaštite svoje mreže na fleksibilan način u okruženju koje se temelji na oblaku. Tržište vatrozida, unatoč rastu softverskih rješenja, ostaje ključno za mnoge organizacije, dok AI i ML nastavljaju oblikovati metode prediktivne i proaktivne sigurnosti.