Trend koji najviše zabrinjava u kriptokriminalu je zapanjujući porast sredstava ukradenih iz DeFi protokola. Posebno jer tragovi sugeriraju da iza većine tih napada stoje hakerske grupe poput Lazarus iz Sjeverne Koreje.
Prema podacima s TradingPlatform, Sjeverna Koreja je odgovorna za krađu kriptovaluta u vrijednosti od gotovo milijardu američkih dolara samo u ovoj godini.
"Čini se da su napadi dobro organizirani i koordinirani. Međutim, različiti igrači u kriptoprostoru poduzimaju mjere kako bi se to prevladalo. Naime, 30 milijuna dolara ukradenih kriptovaluta uspješno je vraćeno. To će povećati povjerenje među ulagačima pa čak i privući one koji imaju rezerve u pogledu kriptosigurnosti", kažu u TradingPlatform.
Podosta je to optimističan pogled. Jer, hakeri su u ožujku ove godine ukrali više od 600 milijuna dolara s Roninova "mosta" Axie Infinity. Osim toga, Horizonov "most" Harmony izgubio je stotinu milijuna dolara u lipnju.
Ipak, dok hakeri i dalje predstavljaju znatan rizik, postoji ogroman pad kriminalnih aktivnosti u svim aspektima. Ovogodišnjih 1,6 milijardi dolara, koliko su hakeri ukupno ukrali, 66 posto je manje od 4,2 milijarde dolara iz 2021. Također, slamanje crnog tržišta Hydra u travnju donijelo je pad od 43 posto "prihoda" za kibernetičke kriminalce.
Ali, pada i tržište u cijelosti pa hakeri imaju manje mogućnosti za izvođenje prevara. No, daleko od toga da prilike za njih i za ulagače ili druge entuzijaste ne postoje. Samo treba prije svega napraviti "domaću zadaću" da se ne završi kao žrtva prevare.
Ako se nešto čini nevjerojatnim, vjerojatno i jest nevjerojatno. Također, nikad ne treba ulagati više novca nego što si ga možete priuštiti izgubiti. Jednostavni i praktični savjeti, koji uistinu vrijede i mogu spasiti od neželjenih i poprilično skupocjenih situacija.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.