SAD tvrdi da ruski hakeri pokušavaju ukrasti istraživanje o cjepivu za koronavirus

SAD tvrdi da ruski hakeri pokušavaju ukrasti istraživanje o cjepivu za koronavirus
DepositPhotos

Američka Nacionalna sigurnosna agencija (NSA), kao i agencije tog tipa u Velikoj Britaniji i Kanadi, izvjestili su o upornim pokušajima ruskih hakera da se “probiju“ u organizacije koje rade na potencijalnom cjepivu za koronavirus.

Najbitnije u cijeloj priči jest da napadi nisu utjecali na daljnji razvoj cjepiva. I, naravno, Rusija je demantirala tezu da ima bilo kakve veze s navedenim incidentima. Ali, to je nekako teško povjerovati s obzirom na sve što se posljednjih godina događa po pitanju te zemlje, američkih izbora iz 2016., kao i Brexita... No, treba ostaviti mogućnost da hakeri ipak djeluju samostalno i da žele na crnom tržištu prodati vrijedne informacije o razvoju cjepiva.

Od pretpostavki javnosti ili medija, za Rusiju nije nimalo dobro što sigurnosne agencije triju zemalja tvrde da je upletena. To se potvrđuje tvrdnjama da iza svega stoje ruski špijuni, a ne hakeri. Također, optužbe su ozbiljnije zbog toga što je u pitanju trenutno najosjetljivija tema, a to je razvoj cjepiva koje bi moglo zaustaviti pandemiju.

Stručnjaci već neko vrijeme ističu da je jasno da su istraživanja koja su u vezi sa spomenutim cjepivima primarne mete obavještajnih službi širom svijeta, a hakeri putem softverskih propusta ulaze u ranjive računalne sustave i to uz pomoć malwarea, naravno. Konkretnije, riječ je o WellMess i WellMail, pomoću kojih preuzimaju podatke sa "zaraženih" uređaja.

Na kraju, iako se vjeruje da iza svega stoji Rusija, hakerska grupacija koja obavlja napade zove se APT29, odnosno, The Dukes ili Cozy Bear. Za ruske vlasti rade, kako se nagađa, još od 2014. i izvela je mnoge napade.

Ali, kao što je navedeno, nisu Rusi jedini koji hakerskim napadima pokušavaju doći do informacija o cjepivu za koronavirus. Time se bave i drugi, u prvom redu Kinezi i Iranci, a nisu isključene ni neke zemlje Zapada...