Ruska invazija na Ukrajinu praktički je potpuno izolirala zemlju i onemogućila njenim građanima uživanje u raznim blagodatima modernog života, barem na način kao prije rata. U to spada i gaming, zbog čega su se domišljati gameri vratili navikama toliko specifičnima za njih - piratstvu.
Bilo bi naivno za reći da je prije invazije Rusija bila nesklona piratskim aktivnostima jer nije, oduvijek je u samom vrhu svjetskih lista u tom smislu. No, sad kad gameri nemaju izbora, okreću se piratstvu u potpunosti. Neki od njih bi sasvim sigurno kupovali igre, kad bi imali prilike.
Konkretnije, čak 69 posto ispitanih u anketi koju je proveo School XYZ priznaju da su se u prošloj godini okrenuli barem jednoj piratskoj igri. Ali, s obzirom na silne zabrane i probleme, mnogi uopće više ništa novo ni ne igraju pa ih je samo 20 posto ilegalno preuzelo deset ili više igara kroz cijelu godinu.
Zanimljivo, 27 posto ih je preuzelo minimalno tri kroz 2022., čak 31 posto nijednu, a gotovo isto toliko ih je izjavilo da se protivi piratstvu u svakakvom obliku. Pozitivno je što se njih 93 posto odlučilo kupiti barem jednu igru prošle godine, odnosno, samo njih sedam posto to nije učinilo.
I, da se vratimo Rusiji iz prošlosti... Iako se 69 posto pirata među ispitanicima čini puno, još 2013. ih je bilo čak 91 posto. Ali, dostupnost, niže cijene i tržište bogato zanimljivim naslovima učinili su svoje. Samo, sad bi se mogao dogoditi kontraefekt jer Rusi na legalan način ne mogu igrati ništa što se veže uz CD Projekt Red, Microsoft, Ubisoft, Take-Two, EA, Activision, Epic, Sony, Nintendo... Nemoguće je i plaćati online korištenjem MstarCarda, Vise, PayPala i Googlea.
U konačnici, Rusi gameri su žrtve politike koju provodi njihova zemlja.