Meta objavila samostalnu aplikaciju za AI asistenta
Meta je objavila samostalnu aplikaciju temeljenu na umjetnoj inteligenciji. Ovim potezom tehnološki div društvenih mreža nastoji konkurirati chatbot rješenjima drugih kompanija.
Predviđa se da će svjetska potrošnja na sigurnosna rješenja i usluge iznositi 219 milijardi USD u 2023., što je povećanje od 12,1 posto u usporedbi s 2022., prema IDC-u. Očekuje se da će ulaganja u hardver, softver i usluge povezane s kibernetičkom sigurnošću dosegnuti gotovo 300 milijardi dolara 2026. godine, potaknuta stalnom prijetnjom kibernetičkih napada, zahtjevima za pružanjem sigurnog hibridnog radnog okruženja i potrebom da se ispune zahtjevi za privatnošću podataka i upravljanjem.
"Potrošnja na sigurnosne proizvode i usluge nastavit će nadmašivati rast ukupne IT potrošnje", rekla je Serena Da Rold, suradnica direktora istraživanja u IDC Data & Analytics.
"Gotovo sve industrije i segmenti veličine poduzeća imat će nizak dvoznamenkasti rast do 2026., potaknut širenjem implementacije oblaka i spremnika, potrebom za sigurnim daljinskim pristupom resursima i zahtjevima usklađenosti zakona o privatnosti i zaštiti podataka. Što više zrele industrije i najveći potrošači rasti će brže od prosjeka budući da nastavljaju ulagati u vrhunska sigurnosna rješenja za sprječavanje i obranu od napada ransomwarea na svoju distribuiranu radnu snagu i za zaštitu kritične infrastrukture koja je sve više povezana s IT mrežom“, objašnjava Serena Da Rold.
Industrije koje će ostvariti najveća ulaganja u sigurnosne proizvode i usluge u 2023. su bankarstvo, diskretna proizvodnja, profesionalne usluge i savezna/središnja vlada. I banke i proizvođači diskretnih uređaja otprilike ravnomjerno će ulagati u softver i usluge, a najveći izdaci idu prema upravljanim sigurnosnim uslugama za zaštitu od kibernetičkih napada. Za usporedbu, profesionalne usluge će vidjeti značajno veća ulaganja u softver s fokusom na upravljanje, rizik, usklađenost (GRC) i sigurnost krajnjih točaka. Potrošnja usluga također će biti najveće područje fokusa savezne/središnje vlade. U kombinaciji, ove četiri industrije činit će više od trećine ukupne potrošnje na sigurnost u 2023. Industrije za koje se očekuje da će imati najbrži rast potrošnje u razdoblju od 2021. do 2026. su vrijednosni papiri i investicijske usluge, telekomunikacije i bankarstvo.
Softver će biti najveća tehnološka grupa u 2023., predstavljajući gotovo polovicu svih troškova za sigurnost ove godine. Endpoint Security bit će vodeća kategorija softvera, a slijede softver za identitet i digitalno povjerenje te softver za analizu kibernetičke sigurnosti, inteligenciju, odgovor i orkestraciju. Usluge će biti druga najveća tehnološka grupa, predvođena kategorijom upravljanih sigurnosnih usluga s 42 milijarde dolara potrošnje koja se očekuje ove godine. U potrošnji hardvera dominirat će uređaji za mrežnu sigurnost. Softver će biti najbrže rastuća od tri tehnološke grupe s petogodišnjom stopom rasta od 13,7 posto, a slijede usluge s 11,0 posto.
Sjedinjene Države bit će najveća zemljopisna regija za potrošnju na sigurnost 2023. godine. Diskretna proizvodnja i profesionalne usluge bit će vodeće industrije za potrošnju na sigurnost u SAD-u. Druga najveća regija za potrošnju na sigurnost bit će zapadna Europa, gdje će bankarske i diskretne proizvodne industrije biti vodeći ulagači. Azija/Pacifik (isključujući Japan i Kinu) i Narodna Republika Kina bit će sljedeće najveće regije za sigurnosnu potrošnju ove godine. Predviđa se da će Kina zabilježiti najbrži rast potrošnje u razdoblju od 2021. do 2026. s petogodišnjim CAGR-om od 18,8 posto.
"Ukupna potrošnja za IT sigurnost u Europi nastavit će rasti na više od 10 posto tijekom predviđenog razdoblja. Najveći dio te potrošnje i dalje će predstavljati usluge, koje će sve više koristiti posebno organizacije s ograničenim kompetencijama u području sigurnosti. kako bi zaštitili svoje podatke i imovinu od prijetnji napada ransomwarea pogoršanih trenutnom geopolitičkom situacijom u regiji. Sektori koji najviše troše na IT sigurnost u Europi bit će financije - koje će također morati stalno osiguravati pridržavanje propisa - i proizvodnja - koja će trebati za obranu od sve češćih kibernetičkih napada na proizvodne pogone", rekao je Stefano Perini, viši istraživački analitičar IDC European Data & Analytics.