Proton u posljednje vrijeme žestoko konkurira Googleu u smislu pohrane podataka, a glavna su mu meta korisnici željni pojačane privatnosti i sigurnosti. Naime, to je najveća prednost Protona, nešto što ga je profiliralo. Zato širi ponudu, uz zadržavanje prepoznatljivih prednosti.
Sada, Proton cilja na Google Photos lansiranjem nove značajke za sigurnosno kopiranje fotografija. Zove se Photo Backup in Drive i u ponudi je za korisnike Androida. S ovom značajkom, Proton će automatski učitati fotografije i videozapise s pametnog telefona na svoj Drive, potpuno enkriptirane prije nego što napuste uređaj. Cilj je osigurati da je sav sadržaj privatna i sigurna putem krajnje do krajnje enkripcije, čak i u slučaju sigurnosnog proboja.
Kao i kod Google Photos i Drivea, prijenosi se automatski sinkroniziraju između uređaja. Korisnici također mogu pristupiti svojim učitanim sadržajima izvan mreže, a postoji nekoliko opcija za organizaciju fotografija kada se nalaze u Driveu. One se nalaze u novom odjeljku s fotografijama, gdje možete odabrati, preuzeti, pregledati ili izbrisati medije. Za sada je Photos ekskluzivan za Android, ali Proton napominje da će podrška za iOS doći nakon zatvorenog betatestiranja. Proton nam je također potvrdio da uređivanje fotografija nije dostupno u ovom trenutku.
Proton je i dalje osjetno manje popularan od Googlea u svakom segmentu, od maila, clouda, medija... Ali, u svijetu gdje su sigurnosni proboji postaju sve češći, Proton dobiva na snazi. Ono što je nekada započelo samo s e-mailom razvilo se u potpuni skup proizvoda, uključujući Drive za online pohranu datoteka.
U srpnju 2023., tvrtka je predstavila Proton Drive Windows aplikaciju kako bi automatizirala postupak prijenosa i sigurnosnog kopiranja. Iako je prošlo malo duže, Proton je također pokrenuo ekvivalent za macOS u studenom 2023. Softver djeluje slično kao i Google Drive aplikacija za računala, omogućavajući korisnicima automatsko sinkroniziranje i pohranu sadržaja u cloudu. Međutim, Proton ističe jednu ključnu prednost - "end to end" enkripciju u svakom trenutku, što znači manje izgleda za probleme s privatnošću ili sigurnošću.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.