Od web stranica koje su postojale 2013. čak 38 posto ih je izgubljeno.
Depositphotos
Internet nestaje, pokazalo je novo istraživanje Pew Research Centera (PWC), a razlog za to jest u gubitku web stranica i online sadržaja.
Naime, web se često smatra mjestom gdje sadržaj traje zauvijek. Ali veliki dijelovi se gube kako se stranice brišu ili premještaju. Primjerice, od web stranica koje su postojale 2013. čak 38 posto ih je izgubljeno. No, nestaju i novije stranice pa je tako osam posto onih koje su postojale prošle godine također izgubljeno.
Te stranice imaju tendenciju nestajanja kada se izbrišu ili premjeste. To se događa na inače funkcionalnim web lokacijama, pokazalo je istraživanje PWC-a, umjesto da se događa kada cijele web stranice nestanu.
Učinak znači da goleme količine vijesti i važnih referentnih sadržaja nestaju. Nekih 23 posto stranica s vijestima uključuje barem jednu neispravnu poveznicu, a 21 posto vladinih web stranica, kao i 54 posto stranica s Wikipedije, uključuje u referencama URL koji više ne postoji.
Gotovo isti učinak događa se na društvenim mrežama. Petina tweetova nestane sa stranice u roku od nekoliko mjeseci nakon objave.
Studija je završena prikupljanjem nasumičnih uzoraka od gotovo milijun web stranica, preuzetih iz Common Crawl, usluge koja arhivira dijelove interneta. Istraživači su zatim tražili da vide jesu li te stranice nastavile postojati između 2013. i 2023. godine.
Utvrđeno je da 25 posto svih stranica prikupljenih između 2013. i 2023. više nije dostupno. Od toga, 16 posto stranica dolazi s web stranice koja i dalje postoji, dok se devet posto nalazi na web stranici koja više uopće ne postoji.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.