Nova investicija u Photomath od 23 milijuna dolara

Nova investicija u Photomath od 23 milijuna dolara
Dražen Tomić / Tomich Productions

Domaći startup Photomath suosnivača Damira Sabola dobio je novu investiciju od 23 milijuna dolara koju će kako sam ističe iskoristiti za daljnji razvoj aplikacije, ali i zapošljavanje stručnjaka koji će na tom razvoju raditi u narednom razdoblju. Investicija je došla u američki Photomath koji je vlasnik kompanije u Hrvatskoj.

Financiranje iz serije B, pod vodstvom investitora Menlo Ventures, a uz sudjelovanje GSV Ventures, Learn Capital, Cherubic Ventures i Goodwater Capital.

„Mnogi roditelji ne mogu svojoj djeci pomoći u matematici, a pandemija i učenje na daljinu stvorili su dodatne izazove. Jasne su razlike između obitelji koje si mogu priuštiti instrukcije i onih koje to ne mogu, a djeca slabije stojećih obitelji sve više zaostaju s gradivom“, rekao je Damir Sabol, izvršni direktor i osnivač tvrtke Photomath.

„Photomath transformira način učenja matematike te pomaže u savladavanju zapreka povezanih s instrukcijama i učenjem na daljinu. Uz ovu najnoviju investiciju, Photomath će nastaviti pružati prijeko potreban most između virtualnog učenja i interaktivnog pristupa rješavanju zadataka, kako bi svim učenicima omogućio jednake prilike", ističe Sabol.

Menlo Ventures vodeći je ulagač u ovoj rundi ulaganja u Photomath, a kako ističe JP Sanday već je dugo upoznat s aplikacijom i onime što kompanija radi. Prema njegovim riječima on će nakon ove investicije ući u menadžment kompanije.

“Odmah smo bili impresionirani Damirom kao osnivačem još jedne uspješne tvrtke i njegovim opsežnim znanjem u području strojnog učenja i mobilnih tehnologija. Kad se suočio s nemogućnošću da svojim sinovima pomogne u domaćoj zadaći iz matematike, iskoristio je svoje iskustvo i stručnost da stvori Photomath i riješi problem“, rekao je JP Sanday, partner u Menlo Ventures.

“S obzirom na dostupnost aplikacije Photomath na pametnim mobilnim uređajima, tvrtka je u dobrom položaju da zamijeni veliko tržište online podučavanja te pruži visokokvalitetnu podršku učenju nadohvat ruke učenika diljem svijeta", objašnjava Sanday.

Treba istaknuti kako je ulaganje napravljeno u američku kompaniju Photomath koja je vlasnik tvrtke istog imena u Hrvatskoj koja je u prošloj poslovnoj godini koja je dostupna, a to je 2019. godina, imala ukupne prihode na razini 15,6 milijuna kuna, od čega gotovo sve otpada na izvoz.

„Prihodi narasli 10 puta u drugoj godini monetizacije, a postoji i veliki potencijal za daljnji rast“, ističe na upit ICTbusiness.info Sabol.

Kako ističe Sabol trenutni osnivači imaju manje od 50 posto vlasništva nad američkom tvrtkom, a ovom investicijom ukupna investicija u Photomath dosad je dosegnula 40 milijuna dolara.

Photomath trenutno ima nešto više od 100 zaposlenih od čega 90 u Hrvatskoj, a 10 u Silicijskoj dolini u SAD-u, a nakon ove investicije plan im je zaposliti novih stotinjak ljudi i to prije svega inženjera.

„Aplikacija je jednostavna za korištenje, no sustavi za generiranje sadržaja, sustavi za prepoznavanje su vrlo složeni i tu nastavljamo s razvojem. Dolazak Marka Velića iz Facebooka potaknut će razvoj novih rješenja baziranih na umjetnoj inteligenciji i dovodimo najbolje ljude za to“, ističe Sabol.

Photomath trenutno ima 220 milijuna korisnika, od kojih je 10 milijuna koristi svaki mjesec, no Sabol nije želio otkriti koliko je korisnika koji plaćaju pretplatu. Što se tiče geografske raspodjele čak četvrtina korisnika je u SAD-u, a prema njegovim riječima prilika za rast ima jer u svijetu je milijarda učenika, a toj brojci treba dodati i njihove roditelje. Istraživanje koje su proveli pokazuje kako 56 posto roditelja ne može pomoći oko matematike u SAD-u, ističe Sabol.

U budućnosti planiraju pokriti i druga STEM područja, no trenutni ima je fokus na matematici, pojašnjava Sabol.