RAJ ZA HAKERE

Na web serverima je više od 70 milijardi nezaštićenih podataka

Na web serverima je više od 70 milijardi nezaštićenih podataka
Depositphotos

Podaci su postali zlato modernog doba i zato kibernetički kriminalci ulažu toliki trud kako bi došli do njih na sve moguće načine. Problem je kad im se to nudi na "srebrnom pladnju", kao što se nudi kroz nesigurne web servere.

Konkretnije, CybelAngel je kroz istraživanje potvrdio da se na takvim serverima nalazi više od 70 milijardi nezaštićenih datoteka. Nije samo to problematično, utvrđeno je da su najčešće ranjivosti, kroz apsolutno sve industrije, komponirane od nezaštićenih ili kompromitiranih podataka i akreditiva (eng. credentials). Dakle, izniman je izazov paziti na takve detalje i zaštititi se. No, to je nužnost.

Naime, istraživanje razotkriva još zanimljivosti, kao da je devet posto kompletne internetske "imovine" kompanija ili organizacija imalo ranjivost koja nije "pokrpana", a poznata je otprije. To hakerima nudi jednostavan put do uspjeha, samo moraju iskoristiti što je otprije poznato i nadati se da druga strana nije reagirala. To je kao da ostavite automobil ili vrata svog doma otključanima.

Također, 87 posto svih detektiranih prijetnji dolazi s trećih strana, što jasno označava potrebu provjeravati apsolutno sve i svakoga tko nije dio sustava. Jer, dovoljno je da jedna od tih prijetnji nađe cilj i cijeli sustav će biti kompromitiran.

Samim time, zaključak je da pasivne sigurnosne mjere više nisu dovoljne, potrebno je napraviti iskorak i uložiti više vremena, truda i pažnje u kibernetičku sigurnost. U prvom redu, to se odnosi na kritičnu infrastrukturu i općenito modernizaciju unutar industrija. Taj segment se ubrzano mijenja, nadograđuje i poboljšava, ali sigurnosni aspekt zaostaje.

CybelAngel iz tog razloga savjetuje da se educira zaposlenike, ulaže u kibernetičku sigurnost, sve provjerava minimalno dvaput i da se konstantno radi backup sustava na dokazano sigurne lokacije.