Meta Platforms su počele implementirati end-to-end enkripciju (E2EE) kao zadanu značajku na Facebooku i Messengeru. Razgovor o potezu raspravljao se neko vrijeme i osmišljen je kako bi se povećala sigurnost.
Tvrtka je u izjavi objasnila da je ažurirala prethodni sustav koji zahtijeva uključivanje na obje platforme, ali je dodala da će trebati nekoliko mjeseci da se dovrši globalna implementacija. Enkripcija dodaje dodatnu razinu sigurnosti za pozive i poruke jer nitko, uključujući Metu, ne može vidjeti što je poslano ili rečeno osim ako se interakcija ne prijavi.
Loredana Crisan, voditeljica Messengera, objasnila je da su za ponudu zadane enkripcije bile potrebne godine jer im je trebalo vremena da to isprave. “Naši inženjeri, kriptografi, dizajneri, stručnjaci za politiku i voditelji proizvoda neumorno su radili na ponovnoj izgradnji značajki Messengera iz temelja”, dodala je.
Zajedno s uvođenjem zadane enkripcije, također je ažurirao druge značajke, uključujući dopuštanje korisnicima da uređuju poruke, nadogradnju dijeljenja fotografija i videa i kontrolu potvrda o čitanju. Ubuduće, Meta namjerava donijeti E2EE izvan razmjene poruka jedan-na-jedan i implementirati ga u grupne razgovore i izravne poruke na Instagramu. Već je u ponudi na WhatsAppu.
Proširenje uvođenja je međutim udarac kritičarima E2EE, kao što su vlada Ujedinjenog Kraljevstva i tijela za provođenje zakona u zemlji koji tvrde da značajka otežava otkrivanje seksualnog zlostavljanja djece. Meta se, među ostalim, usprotivila prethodnom pokušaju vlade, putem svog Nacrta zakona o online sigurnosti, da razbije E2EE u privatnim porukama. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva izjavila je u rujnu 2023. da podržava snažnu enkripciju u cjelini.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.