Timu najpopularnije svjetske matematičke aplikacije Photomath, nedavno se pridružio Marko Velić na poziciji voditelja tima za razvoj umjetne inteligencije. Velić ima bogato iskustvo u području umjetne inteligencije i primjeni strojnog učenja.
Zadnje dvije godine radio je u Facebookovom Machine Learning timu u Londonu, dok je prije toga četiri godine bio voditelj tima strojnog učenja u Styria.AI. Ovom akvizicijom Photomath potvrđuje svoju namjeru privlačenja sve većeg broja renomiranih inženjera, stručnjaka za razvoj web i mobilnih aplikacija te strojnog učenja. Od razvitka aplikacije 2014. godine, tvrtka je narasla na preko 100 zaposlenih, dok je broj korisnika premašio nevjerojatnih 220 milijuna.
“Photomath pratim već godinama i znam da ima sve preduvjete potrebne za uspjeh - vrhunski proizvod, izuzetan tim te odlično razumijevanje tržišta i poslovanja. Budući da je područje strojnog učenja u rješavanju matematike još uvijek nedovoljno istraženo, Photomath je idealan 'playground' za istraživanje i rad u području umjetne inteligencije“, navodi Velić koji je od ranije poznat hrvatskoj tech i poslovnoj javnosti po svojim postignućima u domeni umjetne inteligencije na kojoj je doktorirao, te je i autor nekoliko patenata.
Damir Sabol, osnivač i izvršni direktor tvrtke Photomath dodaje kako su glavni faktor njihove globalne uspješnosti iznimno talentirani zaposlenici željni učenja u poticajnoj atmosferi.
“Naše ambicije i dalje rastu i cilj nam je ulagati u razvoj tehnologija umjetne inteligencije koja će biti temelj za dosad nezamislive mogućnosti aplikacije za učenje. Dovođenje Marka Velića iz Facebooka značajan je korak prema tom cilju, kao i buduće akvizicije vrhunskih AI inženjera na hrvatskom tržištu“, zaključuje Sabol.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.