Koji su jezici najkorišteniji na webu?

Koji su jezici najkorišteniji na webu?
ICTbusiness.info, Statista

Globalna povezanost ne nameće samo tehnološke prepreke pred korisnike već i one jezične jer dok možemo zahvaljujući „drugoj strani“ osjećati sporiji prijenos podataka ili neke druge smetnje, isto tako možemo biti u problemima kad treba ne znamo jezik kojim se barata na za nas bitnim mjestima na Webu.

Primjerice, hrvatski jezik ne poznaje brojne engleske inačice nekih riječi i laicima ili početnicima teško se snalaziti u takvom okruženju. A upravo je engleski najrašireniji, što nije toliko pravedno jer njime se na Webu ipak ne koristi najviše svjetske populacije s mogućnosti pristupa mreži.

Infografika Statiste pokazuje na vrlo jednostavan način nesrazmjer i barijere koje se postavljaju pred stanovništvo diljem kugle zemaljske. Izvan Web okruženja 1,2 milijarde stanovnika govori kineski, 400 milijuna španjolski i tek potom slijedi sa 360 milijuna engleski. Na listi su još hindu, arapski, portugalski, ruski, japanski, njemački, korejski, francuski, talijanski i poljski... Kategorija "ostali" pak čini nevjerojatnih 2,66 milijardi stanovnika! Naravno, misli se na jezik koji je nekome prvi, a ne na jezike koje znaju.

Bez obzira na sve to, 54,4 posto od deset milijuna najposjećenijih webstranica je na engleskom, 11,4 posto je na "ostalim" jezicima, samo 2,2 posto na kineskom i samo 4,7 posto na španjolskom.

Možda se nekome ne čini sve ovo kao problem, ali aktivisti i znanstvenici koji se bave ovom tematikom tvrde da ovakvo stanje stvari dovodi do izumiranja različitosti po pitanju jezika i da sve više mladih u modernim kulturama na neengleskom području češće zna neke od pojmova i uzrečica na engleskom nego na svom jeziku.

Stoga, rezime svega jest da treba poticati različitosti i da je potrebno nuditi sadržaj na različitim jezicima jer osim izumiranja doći će do daljnjeg "zatvaranja". Pravi primjeri za to su Kina i Rusija, koje ignoriraju engleski baš kao što njih ignoriraju ostali...