Nastavno na nedavne medijske napise u kojima jedna od tvrtki koja se bavi razmjenom virtualnih (kriptovaluta) i fiducijarnih valuta naglašava da se nalazi u registru HANFA-e želimo skrenuti pozornost da HANFA ne nadzire poslovanje tih subjekata u smislu pružanja usluga ili odnosa prema klijentima, već samo u smislu primjene Zakona o sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma.
Djelatnosti razmjene virtualnih i fiducijarnih valuta i skrbničke usluge novčanika nisu regulirane posebnim propisima u Hrvatskoj te HANFA ne izdaje odobrenja za rad, ne licencira članove uprava društava koja obavljaju tu djelatnost niti je ovlaštena obavljati nadzor nad kvalitetom pruženih usluga, kako to radi u odnosu na subjekte nadzora čije su djelatnosti regulirane posebnim propisima i nad kojima HANFA ima zakonske ovlasti provoditi nadzor. Takva regulacija još ne postoji na razini cijele Europske Unije u vidu Direktive ili Uredbe koje bi se mogle odmah primjeniti ili naknadno prenijeti u hrvatsko zakonodavstvo.
HANFA je od početka ove godine nadležna za nadzor provođenja Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma u odnosu na osobe koje se bave djelatnošću pružanja usluga razmjene virtualnih i fiducijarnih valuta i/ili pružanja skrbničke usluge novčanika te HANFA kroz svoje nadzorne aktivnosti provjerava da li takve osobe provode sve mjere i postupke propisane tim zakonom.
Zbog toga se, od početka 2020., sva društva koja pružaju usluge razmjene virtualnih i fiducijarnih valuta i skrbničke usluge novčanika moraju javiti HANFA-i te se one nalaze na popisu HANFA-e da obavljaju te djelatnosti, no nije riječ o registru koji je uređen propisima. Do sada su to učinili: Fima Plus, Electrocoin, BlokIdea, In Kapital, Digital Assets i Tikomar.
Iako svaka digitalna inovacija može pozitivno utjecati na poboljšanje kvalitete uslužnih servisa, građani trebaju biti svjesni da njihova prava u plaćanju usluga ili trgovanja virtualnim valutama nisu regulirana kao i da tvrtke koje nude mogućnosti plaćanja putem virtualnih valuta nisu u dijelu pružanja usluga pod nadzorom HANFA-e.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.