Nova studija Juniper Researcha predviđa da će gubici trgovaca zbog prijevara s online plaćanjem premašiti 362 milijarde dolara na globalnoj razini između 2023. i 2028., s gubicima od 91 milijarde dolara samo u 2028. Porast e-trgovinskih transakcija na tržištima u razvoju pokreće ovaj rast. Trgovci se suočavaju s novim prijetnjama, poput povećane upotrebe umjetne inteligencije za napade.
Kao dio studije, Juniper Research objavio je svoju posljednju ploču s najboljim konkurentima za 2023. Potkrijepljenu robusnom metodologijom bodovanja, nova ploča s najboljim konkurentima rangirala je 21 najboljeg dobavljača za otkrivanje i sprječavanje prijevara, koristeći kriterije kao što su relativna veličina njihove korisničke baze, potpunost njihovih rješenja i njihovi budući poslovni izgledi. Top 5 dobavljača za 2023. su LexisNexis Risk Solutions, Experian, ACI Worldwide, Visa i FICO.
Istraživanje je pokazalo da su vodeći igrači postigli dobre rezultate na temelju širine svojih sposobnosti orkestracije borbe protiv prijevara, kao i njihove upotrebe umjetne inteligencije za analizu trendova u ponašanju prevaranata. Kako bi ostali ispred konkurencije, dobavljači moraju koristiti podatke prikupljene tijekom cijelog procesa e-trgovine kako bi dalje razvili svoja rješenja za otkrivanje i sprječavanje prijevara kroz obuku i unapređenje AI modela.
„Pružatelji usluga otkrivanja i sprječavanja prijevara moraju educirati svoje klijente o važnosti dijeljenja podataka, za najveću točnost unutar svojih rješenja. Ovo je sve važnije s rastućom upotrebom umjetne inteligencije, budući da koristi različite podatke za ispitivanje obrazaca unutar prijevare, što je iznimno korisno u prostoru gdje prevaranti obično napadaju u velikom obimu, umjesto da napadaju određenog kupca,” primijetila je autorica istraživanja Cara Malone.
Globalni prosječni trošak povrede podataka dosegao je 4,45 milijuna dolara u 2023. – rekord svih vremena za izvješće i povećanje od 15 posto u posljednje 3 godine, prema IBM Security-u. Troškovi otkrivanja i eskalacije skočili su 42 posto u istom vremenskom okviru, što predstavlja najveći dio troškova kršenja i ukazuje na pomak prema složenijim istragama kršenja.
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET obilježila je završetak programa e-Škole, jednoga od najvećih projekata digitalizacije osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog sustava. Ukupno vrijedan 213 milijuna eura, program e-Škole je tijekom posljednjih osam godina doprinio jačanju kapaciteta osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog sustava kako bi učenice i učenici bili spremni za nastavak školovanja i cjeloživotno učenje, odnosno spremno izašli na tržište rada.
Radna skupina za digitalnu pretplatu Hrvatske udruge digitalnih izdavača (HUDI) pod vodstvom predsjednika radne skupine Vanje Prahića, Styria u suradnji s Majom Maldini, Plantae Consulting pokrenula je istraživanje o veličini tržišta i strategijama digitalne pretplate u Hrvatskoj. Istraživanje će obuhvatiti članove HUDI-ja čime je obuhvaćeno gotovo cijelo tržište digitalne pretplate, a cilj mu je prikupiti podatke o broju korisnika digitalne pretplate, vrstama sadržaja koje nude, cijenama pretplata, ciljanim publikama i drugim ključnim aspektima njihovih strategija digitalne pretplate.