Google objašnjava svoje tokene povjerenja, alternativu za kolačiće

Google objašnjava svoje tokene povjerenja, alternativu za kolačiće
DepositPhotos

Google je još u siječnju ove godine najavio plan prekida podrške za kolačiće treće strane u Chrome internetskom pregledniku kroz naredne dvije godine. Činjenica da se odlučilo tako nešto nije nimalo čudna jer kolačići treće strane najčešće prate korisnika apsolutno bilo gdje on išao na webu, a to je nešto čemu se želi stati na kraj. No, ujedno, s tim se želi započeti nešto novo - tokeni povjerenja.

Nije Google usamljen po pitanju kolačića, identičnu politiku provode Safari, Opera, Firefox... Dakle, za dvije godine, korisnici Chromea bit će oslobođeni napast kolačića treće strane. No, dvije godine je poduži period, posebno u svijetu tehnologije, zbog čega se Google odlučio limitirati koliko god je moguće praćenje korisnika.

Već od veljače ove godine uvode SameSite pravilnik, kojim je određeno da se kolačićima treće strane može pristupiti samo preko HTTPS veze. Ujedno, kolačići treće strane morat će se označavati, tako da sve bude transparentnije i da korisnici ili developeri unaprijed pristanu ili ne pristanu na ono što se traži od njih.

Problem svih ovih odluka veže se uz oglašavanje, naravno. Jer, kolačići treće strane i praćenje korisnika služi za bolje plasiranje oglasa, što ne donosi prihode samo oglašivaču, već i Googleu. Upravo zato će se pričekati naredne dvije godine s odlukom prekida podrške za kolačiće treće strane, kako bi se načinila kvalitetna i funkcionalna strategija vezana uz oglašavanje, kojom nitko u konačnici ne bi gubio. Još treba vidjeti na koji točno način će se to postići.

I tu se vraćamo na tokene povjerenja, odnosno, na engleskom "trust tokens". Bit će odgovor na "cookiese". Jer, tokeni su dizajnirani tako da potvrde autentičnost svakog korisnika bez da pritom znaju njegov identitet. Sama ideja se razvila zbog privatnosti i povećane sigurnosti, ali i lakšeg prepoznavanja čovjeka od bota. I, u konačnici, zbog nastavka zarade na oglašavanju.