INFOGRAFIKA: Gdje žrtve prijevara trpe najveće gubitke
Prema izvješćima Council on Foreign Relations, brojne kriminalne skupine, uglavnom iz Kine, uspostavile su cyber centre usmjerene na online kockanje i prijevare u jugoistočnoj Aziji.
FBI i Agencija za kibernetičku sigurnost i sigurnost infrastrukture, koji su vodili istragu, tvrde da su akteri povezani s Kinom ugrozili mreže u više telekomunikacijskih kompanija.
Američka vlada kaže da je otkrila kampanju cyber špijunaže usmjerenu na komercijalnu telekom infrastrukturu u zemlji. Akcije su navodno izveli hakeri povezani s Kinom.
FBI i Agencija za kibernetičku sigurnost i sigurnost infrastrukture, koji su vodili istragu, tvrde da su akteri povezani s Kinom ugrozili mreže u više telekomunikacijskih kompanija. Kršenja su omogućila krađu podataka o evidenciji poziva korisnika, ugrozila privatnu komunikaciju ograničenog broja pojedinaca uključenih u vladine ili političke aktivnosti i kopirala neke informacije koje su bile podložne zahtjevima američke policije. “Očekujemo da će naše razumijevanje ovih kompromisa rasti kako se istraga nastavlja”, glasi izjava.
Ostale potencijalne žrtve su upozorene, a dvije su agencije izjavile da rade na jačanju kibernetičke obrane u sektoru komercijalnih komunikacija. Pogođene tvrtke nisu imenovane u izjavi, međutim, novinske kuće su prije mjesec dana izvijestile da je grupa Salt Typhoon povezana s Kinom napala mreže kojima upravljaju AT&T, Verizon i Lumen. Hakiranja su navodno bila usmjerena na telefone predsjedničkih kandidata Donalda Trumpa i Kamale Harris uoči američkih izbora.