FBI i Agencija za kibernetičku sigurnost i sigurnost infrastrukture, koji su vodili istragu, tvrde da su akteri povezani s Kinom ugrozili mreže u više telekomunikacijskih kompanija.
Depositphotos
Američka vlada kaže da je otkrila kampanju cyber špijunaže usmjerenu na komercijalnu telekom infrastrukturu u zemlji. Akcije su navodno izveli hakeri povezani s Kinom.
FBI i Agencija za kibernetičku sigurnost i sigurnost infrastrukture, koji su vodili istragu, tvrde da su akteri povezani s Kinom ugrozili mreže u više telekomunikacijskih kompanija. Kršenja su omogućila krađu podataka o evidenciji poziva korisnika, ugrozila privatnu komunikaciju ograničenog broja pojedinaca uključenih u vladine ili političke aktivnosti i kopirala neke informacije koje su bile podložne zahtjevima američke policije. “Očekujemo da će naše razumijevanje ovih kompromisa rasti kako se istraga nastavlja”, glasi izjava.
Ostale potencijalne žrtve su upozorene, a dvije su agencije izjavile da rade na jačanju kibernetičke obrane u sektoru komercijalnih komunikacija. Pogođene tvrtke nisu imenovane u izjavi, međutim, novinske kuće su prije mjesec dana izvijestile da je grupa Salt Typhoon povezana s Kinom napala mreže kojima upravljaju AT&T, Verizon i Lumen. Hakiranja su navodno bila usmjerena na telefone predsjedničkih kandidata Donalda Trumpa i Kamale Harris uoči američkih izbora.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.