Twitter je danas prihvatio ponudu Elona Muska da preuzme tvrtku, dajući najbogatijem čovjeku na svijetu kontrolu nad utjecajnom društvenom mrežom kojoj je također među najmoćnijim korisnicima.
Ugovor vrijedan 44 milijarde dolara označava završetak dramatičnog udvaranja i oštru promjenu mišljenja na Twitteru, gdje su se mnogi rukovoditelji i članovi uprave u početku protivili pristupu preuzimanja gospodina Muska, ističu američki analitičari tijek postupka koji je prethodio preuzimanju.
S druge strane, dogovor je polarizirao zaposlenike Twittera, korisnike i regulatore u odnosu na moćne tehnološke divove kojima se bave u određivanju parametara prihvatljivog diskursa na internetu i kako te tvrtke provode svoja pravila.
U jednom trenutku se očekivalo da će Twitter odbiti Muskovu ponudu, ali to se na kraju nije dogodilo. Zaokret s Twitterove strane dolazi nakon što se Musk u petak privatno sastao s nekoliko dioničara tvrtke kako bi objasnio svoje prijedlog o preuzimanju i ponovio da odbor mora donijeti odluku "da ili ne", tvrde oni koji su upoznati s tijekom pregovora.
Musk, s više od 82 milijuna sljedbenika na Twitteru, dugo je koristio platformu da iznese svoje stavove o svemu, od putovanja u svemir do kriptovaluta. U siječnju je počeo kupovati dionice Twittera, postavši do travnja najveći pojedinačni ulagač s više od 9% udjela.
Podsjetimo, prethodno je koristio Twitter za eskalaciju sukoba s Komisijom za vrijednosne papire i burze nakon što je agencija pokrenula istragu o nekim od njegovih nedavnih prodaja dionica, a često je napadao sve svoje kritičare na društvenoj mreži.
Twitter je početkom mjeseca pozvao Muska da se pridruži njegovom odboru - što bi ga spriječilo da posjeduje više od 14,9% dionica tvrtke. Musk je u početku pristao, a zatim je odbio ponudu.
Google Chrome, unatoč svim regulatornim turbulencijama oko njega, ostaje neprikosnoven s nevjerojatnih 65,02 posto tržišnog udjela, koji se u travnju 2025. smanjio za 0,62 postotna boda.
Globalno tržište IoT-a spremno je za rast po složenoj godišnjoj stopi od 13,5 posto, s 959,6 milijardi dolara u 2023. na 1,8 bilijuna dolara prihoda u 2028., prema izvješću GlobalData.
Meta je objavila samostalnu aplikaciju temeljenu na umjetnoj inteligenciji. Ovim potezom tehnološki div društvenih mreža nastoji konkurirati chatbot rješenjima drugih kompanija.