Kako bi privatni trenutci ostali privatni (pod uvjetom da to želite), imamo za vas pregled 9 preporuka proizašlih „iz pera“ šefa odjela za sigurnosne strategije na Bitdefenderu Catalin Cosoija.
Izbjegnite pohranjivanje fotografija na vaš pametni telefon, tablet, pa čak i laptop. Na to vas može potaknuti podatak od 290,651 prijavljenih (!) ukradenih uređaja u UK. Brojni proizvođači pametnih telefona najavljuju da će iduće godine svi njihovi uređaji biti opremljeni mehanizmima protiv krađe (poput otključavanja na otisak prsta, zjenicu oka...)
Redovito vršite nadogradnje antivirusnog softvera kako bi vaši povjerljivi i osjetljivi dokumenti bili što bolje osigurani. Uz to, kada spajate hard diskove, najpametnije je prekinuti internetsku vezu, pošto brojnim hakerima nije problem doći do njih.
Vršite enkripciju, vršite enkripciju i obavezno vršite enkripciju. Iako vam zvuči kao neka nebitna stvar, šifrirane datoteke hakerima stvaraju probleme. Korisnici nove generacije Androida imaju tu sreću da im uređaji mogu vršiti enkripciju bilo kojih podataka, uključujući fotografije i aplikacije.
Lozinke na vašim računima (naročito onima za online pohranu podataka) neka budu snažne - koristite simbole, velika slova, brojke, neobične fraze...
Na potencijalno kompromitirajućim slikama nastojte si zamagliti lice, osim ako baš ne želite postati nova zvijezda na društvenim mrežama.
Svoje privatne fotografije nemojte slati putem elektroničke pošte, naročito ako ne postoji opcija duple verifikacije podataka.
Formatirajte kartice i druge uređaje za vanjsku pohranu, naročito ukoliko ih posuđujete.
Povjerljive informacije nikako ne dijelite kada ste spojeni na Wi-Fi hotspot, osim ako nemate valjanu mobilnu sigurnost za blokiranje neželjenih povezivanja. Na takvim ste mjestima također laka meta hakerima koji će pokupiti vaše bankovne podatke ili kompromitirajuće fotografije
Za iCloud, Dropbox i slične cloud storage servise isključite auto-nadogradnju, pošto oni, unatoč tome što su relativno sigurni, kreiraju cloud-verzije vaših fotografija i ne razlikuju koje su prihvatljive za javnost a koje baš i ne.
Pošto je Cosoi naveo 9, mi si dozvoljavamo popuniti desetim savjetom - ukoliko ne želite da vaše kompromitirajuće fotografije završe u nekoj FB grupi ili na golišavoj stranici, zasigurno možete pronaći bolju zanimaciju od poziranja za golišave selfije ;)
GSMA i TM Forum postigli su dogovor o zajedničkom djelovanju u području API-ja. Industrijske udruge žele promovirati API-je kroz objedinjeni program potvrde sukladnosti, potez koji je osmišljen kako bi se uklonila složenost, smanjili troškovi i ubrzala monetizacija za pružatelje komunikacijskih usluga (CSP-ove).
Prema izvješćima Council on Foreign Relations, brojne kriminalne skupine, uglavnom iz Kine, uspostavile su cyber centre usmjerene na online kockanje i prijevare u jugoistočnoj Aziji.
Prvo izvješće o cyber sigurnosti, koje su objavili Telekom Italia i Cyber Security Foundation, otkriva porast sofisticiranih cyber napada i ransomwarea usmjerenih na proizvodnju i uslužne djelatnosti.