Ažuriranje je nakon tri mjeseca intenzivnog testiranja u verziji Canary sada napokon dostupno i u stabilnoj verziji Chromea na svim platformama.
Antonio Jularić
Google Chrome je ažurirao postojeću značajku "Poboljšana zaštita" (Enhanced protection) umjetnom inteligencijom kako bi ponudio "zaštitu u stvarnom vremenu" od opasnih web stranica, preuzimanja i ekstenzija.
Ažuriranje je nakon tri mjeseca intenzivnog testiranja u verziji Canary sada napokon dostupno i u stabilnoj verziji Chromea na svim platformama.
Enhanced protection, koji je dio značajke "Sigurno pregledavanje" (Safe browsing feature), nije nova i postoji već godinama, ali sada je nadograđena kako bi koristila umjetnu inteligenciju.
Ranije je Google naveo da Chrome koristi "proaktivnu zaštitu" za obranu korisnika od zlonamjernih ili sumnjivih web stranica, ali terminologija je sada ažurirana kako bi odražavala integraciju umjetne inteligencije.
Nije sasvim jasno po čemu se nova značajka razlikuje od prethodne verzije bez AI-ja, no moguće je da Google koristi umjetnu inteligenciju za prepoznavanje obrazaca u stvarnom vremenu i upozoravanje korisnika na potencijalno opasne stranice, čak i one koje Google prethodno nije identificirao.
Prema informacijama iz Googlea, AI zaštita također provodi dubinsku analizu sumnjivih preuzimanja.
Međutim, napomenuto je da se podaci o pregledavanju šalju Googleu kada je Enhanced protection aktivno uključena.
Poboljšana zaštita s AI-jem je prema zadanim postavkama isključena, ali moguće ju je uključiti u Postavkama > Sigurnost na Windowsu, Androidu i iOS-u (Settings > Security on Windows, Android and iOS).
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.