FINANCIJSKI PROBLEMI

ChatGPT je u velikim problemima jer bi OpenAI dogodine mogao proglasiti bankrot

ChatGPT je u velikim problemima jer bi OpenAI dogodine mogao proglasiti bankrot
Depositphotos

Umjetna inteligencija postala je naširoko popularna kad se pojavio ChatGPT i sve je djelovalo idealno za OpenAI, kompaniju koja stoji iza njega, no posljednje informacije sugeriraju da bi mogla bankrotirati već iduće godine.

Naime, otkako se u studenome prošle godine ChatGPT pojavio, zabilježen je minus od 540 milijuna američkih dolara. Također, dnevno OpenAI mora potrošiti čak 700.000 dolara samo na održavanje svog chatbota koji je osvojio svijet.

Nadali su se u kompaniji da će tolika popularnost njihova moćnog jezičnog modela izazvati značajniji interes, u smislu volje korisnika da plate za dodatne usluge koje pruža, no to se nije dogodilo i tu se generira taj konstantni minus.

Nekako, kao da se balon ispuhao jer i broj korisnika se smanjuje. Ljudima je bilo interesantno u početku otkrivati što sve ChatGPT ima za reći na neka od njihovih pitanja ili dosjetki, ali taj interes je splasnuo. Pa tako u srpnju ChatGPT broji 1,5 milijardi aktivnih korisnika, što je 12 posto ili oko 200 milijuna manje nego u lipnju.

Smanjeni interes nije jedini problem, tu je i konkurencija. Dok se ChatGPT pojavio, na tržištu nije bilo ništa slično, bar ne za šire mase. Trenutno postoje ChatSonic API, YouChat, Google Bard, Microsoft Bing AI, Amazon Codewhisperer, Jasper AI, GitHub Copilot... i mnogi drugi.

Ne pomaže ni nestašica grafičkih kartica, što im povećava troškove. Kao što se svakog dana povećava potreba za još više moći koju one nude. A uz sve to, spominje se i sukob suosnivača OpenAI-a s izvršnim direktorom (CEO) Samom Altmanom. Dok kompanija želi profit ispred svega, on konstantno upozorava na opasnosti i rizike te poziva da se uvedu regulative na razini država. Brine ga i činjenica da bi zbog umjetne inteligencije milijuni preko noći mogli ostati bez posla, dok to suosnivače i investitore ne brine, dapače.

Zbog svega je budućnost neizvjesna, kako za OpenAI, tako i za Sama Altmana kao prvog čovjeka kompanija. Ali, ako je priča o tom sukobu istinita, onda odgovorni uistinu moraju poslušati što Altman kaže. U suprotnom će glavnu riječ voditi želja za profitom, u kojoj ne postoji prostor za razmišljanje o rizicima, društvenim posljedicama, moralu, etici...