Uz pomoć tehnologije moguće je ubrzati razvoj, a upravo o toj temi za ICTbusiness TV govori Dražen Lučanin, zamjenik predsjednika Radne skupine za digitalizaciju Grada Zagreba. S njim smo razgovarali što u digitalnom razvoju čeka grad Zagreb, ima li dovoljno informatičara i drugih stručnjaka koji mogu provesti digitalnu transformaciju grada Zagreba. S njim smo razgovarali i o ključnim projektima koji su u tijeku i koji se tek planiraju.
Reorganizacija i objedinjavanje nije jednostavan posao, a možda u konačnici u gradu Zagrebu bude trebalo i više IT stručnjaka nego što ih to ima danas ili će se morati dio poslova izdvojiti, prebaciti na neku novu firmu ili dati na tržište, objašnjava Lučanin.
U međuvremenu su napravljeni neki projekti poput javne objave podataka o proračunu, strojno čitljivih, no i dalje ostaje pitanje kako je grad i njegove tvrtke ali i ustanove gdje je osnivač spreman na digitalizaciju, koliko je danas uopće stručnjaka jer se to danas jednostavno ne zna.
U drugom dijelu emisije donosimo o razvoju telekomunikacije infrastrukture o kojoj govori novi CTIO A1 Hrvatska Branimir Marić. Novi glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije A1 Hrvatska ističe kako A1 Hrvatska nastavlja gradnju najveće i najbrže optičke mreže u Hrvatskoj. Trenutačnim radovima u 10-ak gradova i naselja zaokružuje se 600 tisuća kućanstava obuhvaćenih fiksnom mrežom nove generacije, pojašnjava Marić i dodaje da kako im je istovremeno stigla i potvrda najbrže fiksne mreže u Hrvatskoj prema platformi Speedtest kompanije Ookla, a na temelju korisničkih testova od srpnja do prosinca 2021. godine.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.
Telekomunikacijska industrija nalazi se usred najdinamičnije transformacije u svojoj povijesti, a ključnu ulogu u tom procesu imaju umjetna inteligencija (AI), kvantno računarstvo i napredak 5G tehnologije. Ovogodišnji MWC u Barceloni poslužio je kao platforma za predstavljanje najnovijih inovacija i vizija koje oblikuju budućnost povezivanja, poslovanja i svakodnevnog života.
MWC 2025 u Barceloni jasno je potvrdio kako telekom industrija više nije ograničena samo na pružanje osnovne povezanosti, već je postala ključni katalizator digitalnih inovacija u svim granama gospodarstva. Telekom kompanije danas su strateški partneri digitalne ekonomije, a njihova rješenja čine temelj za razvoj novih digitalnih aplikacija i servisa. Integracija cloud tehnologija, umjetne inteligencije i strateških partnerstava s IT sektorom oblikuju budućnost ove industrije, koja se nalazi usred najdublje transformacije u svojoj povijesti. O tome je govorio Matija Ražem, Chief Telecom Commercial Officer (CTCO) iz Infobipa.