Najveći sajam koji prati telekom industriju segmentu mobilne telefonije i rješenja koja se baziraju na brzom pristupu Internet održan je krajem veljače i početkom ožujka u Barceloni, a ovo je samo prva u nizu TV emisija koje ekskluzivno donosimo s MWC 2022.
U prvoj emisiji razgovarali smo s Hanna Maurer Sibley iz Ericssona koja govori o implementaciji privatnih 5G mreža. Jedna od primjena 5G mreža, po čemu se ova nova generacija mobilne telefonije razlikuje od prijašnjih generacija svakako su privatne mreže koje se mogu primjenjivati u gradovima, javnoj upravi, industriji, obrazovanim institucijama.
O istraživanju i razvoju, ali i rješenjima koja dolaze iz Ericsson Nikole Tesle govorio je Milan Živković, direktor strategije i razvoja poslovanja koji ističe snagu kompanije u segmentu istraživanja jer imaju jedan od najvećih timova. Prema njegovim riječima sudjeluju u razvoju 5G infrastrukture.
Globalno tržište 5G tehnologije procijenjeno je na 5,13 milijardi dolara u 2020., a predviđa se da će dostići 797,80 milijardi dolara do 2030., uz prosječan godišnji rast (CAGR) od 65,8 posto od 2021. do 2030. godine. Podsjetimo, 5G je sljedeća generacija mobilne tehnologije koja će osigurati brzu i pouzdanu komunikaciju uz ultra niske razine kašnjenja.
U drugom dijelu emisije razgovaramo s Matijom Ražemom, Mijom Soldinom i Ivanom Ostojićem iz Infobipa koji govore o proizvodima, suradnji s telekomima, ali i viziji Infobipa kada je riječ o rješenjima koja potiču digitalnu transformaciju.
Polako se bližimo kraju ekskluzivnim TV emisijama s MWC 2025 iz Barcelkone, a u ovoj emisiji donosimo niz zanimljivih razgovora. Tehnologije poput umjetne inteligencije, fleksibilnih zaslona i naprednih sustava preporuka postaju dio svakodnevnog iskustva korisnika, dok telekom operatori ulažu u inovacije i digitalizaciju procesa kako bi zadržali lojalnost korisnika u sve konkurentnijem okruženju. Očekuje se da će integracija AI-a, razvoj pametnih uređaja i unaprjeđenje mrežnih kapaciteta obilježiti sljedeću fazu rasta ICT industrije.
Zagrebački inovacijski centar, poznat kao ZICER, ima bogatu tradiciju dugu više od 30 godina u razvoju inovativnog poduzetništva. Njegova priča počinje 1994. godine, kada je osnovan kao poduzetnički inkubator visokih tehnologija unutar KONČAR‑a, čime je postao jedan od prvih takvih centara u svijetu. Već 1998. godine upravljanje preuzima Grad Zagreb, a centar dobiva novo ime – Tehnološki park Zagreb. Tijekom godina, centar raste i postaje Razvojna agencija Zagreb – Tehnološki park Zagreb, s naglaskom na podršku razvoju patenata, inovacija i izvozu u više od 48 zemalja svijeta. O razvoju razgovaramo s prvim čovjekom ZICERA Franom Šesnićem.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.