Istraživanje o navikama korištenja mobilnih uređaja, koje je tvrtka Samsung provela na uzorku od 11.000 ispitanika u Europi, ukazuje na značajan jaz između percepcije privatnosti i stvarnosti u javnim prostorima. Dok se milijuni građana pripremaju za putovanja tijekom uskrsnog vikenda, podaci pokazuju da su javni prostori postali mjesta na kojima su zasloni pametnih telefona izloženi pogledima okoline.
Prema rezultatima ankete, 56 posto ispitanika navodi kako su slučajno pogledali u telefon nepoznate osobe, dok je gotovo svaki četvrti Europljanin priznao da je to učinio iz čiste znatiželje. Kao najčešće mjesto na kojem se takve situacije događaju ističe se javni prijevoz, što je potvrdilo 57 posto sudionika istraživanja.
Rezultati studije otkrivaju da su vidljive informacije često izrazito osobne prirode, pa je tako trećina ispitanika izjavila da je na tuđim telefonima vidjela privatan sadržaj, a 27 posto njih smatra da su vidjeli nešto čemu uopće nisu trebali svjedočiti. Među najizloženijim podacima nalaze se osobne fotografije koje je primijetilo 38 posto ljudi, dok trećina navodi da su vidjeli lica ili čuli glasove tijekom tuđih video poziva. Na listi viđenih sadržaja nalaze se i privatne poruke, profili na društvenim mrežama, online kupovina, podaci s aplikacija za upoznavanje, pa čak i stanje na bankovnim računima koje je uočilo 11 posto ispitanika.

Ovakva situacija stvara fenomen takozvane slučajne publike, odnosno ljudi koji vide sadržaj na tuđem uređaju jednostavno zato što im se nalazi u vidnom polju dok promatraju okolinu. Osim u javnom prijevozu, takve su situacije učestale i tijekom čekanja u redovima u trgovinama ili supermarketima, što navodi 35 posto ispitanika, dok se 13 posto takvih slučajeva događa u ugostiteljskim objektima poput barova i restorana. Iako 48 posto ispitanika smatra da je njihovo korištenje telefona u javnosti privatna stvar, čak 52 posto njih svjesno je koliko je zapravo lako vidjeti tuđi zaslon u gužvi.
Svjesnost o nedostatku privatnosti izravno utječe na ponašanje korisnika, pa je tako 38 posto ispitanika priznalo da su barem jednom odgodili neku radnju na telefonu jer su se bojali da bi netko mogao vidjeti njihov sadržaj. Najčešće se odgađaju aktivnosti povezane s mobilnim bankarstvom, unosom zaporki ili čitanjem privatnih poruka partnera. Kada primijete da im netko promatra zaslon, samo deset korisnika izravno upozori tu osobu, dok 42 posto ispitanika jednostavno prestane koristiti uređaj u tom trenutku.
Kao odgovor na ove izazove, Samsung Electronics je uz predstavljanje novog pametnog telefona Galaxy S26 Ultra predstavio i Privacy Display, hardversko rješenje koje ograničava kut vidljivosti zaslona. Ova tehnologija omogućuje da se sadržaj jasno vidi samo izravno sprijeda, dok je pogledima sa strane onemogućen uvid u prikazane informacije bez utjecaja na kvalitetu slike. Direktor marketinga za Samsung Europe, Benjamin Braun, istaknuo je kako su telefoni danas najosobniji predmeti koje posjedujemo jer sadrže bankovne podatke i privatne uspomene, zbog čega je cilj nove tehnologije osigurati da digitalni sadržaj ostane vidljiv isključivo vlasniku uređaja. Uz novo hardversko rješenje, tvrtka je osigurala i sedam godina sigurnosnih ažuriranja, naglašavajući digitalnu suverenost i sigurnost podataka kao dugoročne prioritete u razvoju buduće infrastrukture.