Apple je na vrhu liste s 37 posto tržišnog udjela ispred Samsunga koji je ostao na 20 posto udjela. Huawei i Lenovo podijelili su treće mjesto sa 7 posto udjela, dok je Xiaomi osvojio 6 posto.
Depositphotos
Globalne isporuke tableta porasle su 15 posto u 2. kvartalu 24., unatoč povijesno sporom razdoblju, prema Counterpoint Researchu. Tržište je svjedočilo povratku u formu jer su i Apple i Samsung imali nova izdanja u usporedbi s nijednim u prethodnoj godini, dok su drugi tržišni igrači također pokazali snažne brojke.
“Povratak tržišnih lidera na normalne rasporede izdavanja modela signalizira optimistične izglede za 2024. i pokazatelj je oporavka raspoloženja potrošača. Osim Applea i Samsunga, kineski proizvođači originalne opreme kao što su Huawei i Xiaomi također su pridonijeli zamahu rasta nudeći sve raznolikiju ponudu modela na tržištu tableta, dodatno stimulirajući potražnju,” rekao je Kevin Lee, znanstveni suradnik u Counterpoint Research.
Apple je na vrhu liste s 37 posto tržišnog udjela ispred Samsunga koji je ostao na 20 posto udjela. Huawei i Lenovo podijelili su treće mjesto sa 7 posto udjela, dok je Xiaomi osvojio 6 posto. Isporuke Xiaomijevih tableta gotovo su se udvostručile, bilježeći najveći godišnji rast među globalnim OEM proizvođačima tableta, budući da je postigao uspjeh u Europi i regijama tržišta u razvoju kao što su APAC ex CH, IN i MEA. To je usporedno s početnim uspjesima u sličnim područjima poslovanja s pametnim telefonima. U međuvremenu, Huawei je zauzeo drugo mjesto u smislu rasta isporuka, s porastom od 49 posto, unatoč tome što uglavnom posluje unutar kineskog tržišta tableta.
“Globalne isporuke tableta na tržištu izgledaju obećavajuće do kraja 2024. godine, nagomilane izdanjima novog iPada i iPada Mini povrh Samsungove vodeće serije S, a oba se očekuju u drugoj polovici godine. Budući da sve bolji makroekonomski uvjeti nastavljaju vraćati potražnju na zdrave razine, očekujemo da ćemo 2024. vidjeti sve veći doprinos tržišnih regija u razvoju,” izjavila je Liz Lee, pomoćnica direktora u Counterpoint Research.
Samsung Electronics danas je predstavio Galaxy A27 5G, uređaj koji poboljšava svakodnevnu mobilnu upotrebu imerzivnim zaslonom, pouzdanim performansama i promišljeno integriranim AI značajkama.
Vrata se otvaraju, narukvice su čvrsto na zapešću, grupni chatovi eksplodiraju, a zvukovi omiljene glazbe su sve bliže i bliže. Jedan prijatelj provjerava mapu festivala, drugi skenira raspored, netko uključuje snimanje dok se publika slijeva prema glavnoj pozornici. U središtu svakog plana i svake uspomene nalazi se telefon koji sve drži na okupu.
Najnoviji tržišni podaci pokazuju da je europsko tržište pametnih telefona bez Rusije poraslo 2% na 33,0 milijuna uređaja. Rast je došao uz zdravu krajnju potražnju i povlačenje zaliha u kanalima prodaje prije očekivanih problema s memorijom i cijenama. Za dobavljače, operatore i trgovce takav rezultat nije samo statistika kvartala, nego signal kako treba planirati portfelj za drugu polovinu godine.