Top 5 najboljih Linux gaming distrosa

Top 5 najboljih Linux gaming distrosa
Antonio Jularić

Linux bazira svoje postojanje na “otvorenosti“ i nudi sve na dlanu korisnicima, bez da traži novac za operativni sustav ili softver, a sve što korisniku treba nalazi se online, u takozvanim “distrosima“. Tamo će se pronaći sve najnovije verzije softvera, operativnog sustava, raznih alata, ali i svega što treba za video igre.

Iako računala danas sama po sebi najčešće imaju sve što nam treba, pa nije potrebno za drivere odlaziti u "distro", svejedno postoje usluge koje su odlične same po sebi i izdvajaju Linux. A donosimo četiri najbolje "gaming distros" odrednice koje će vam olakšati igranje, kupovinu igara i interakciju s ljudima koji imaju preferencije kao vi.

Pop_OS!

Ovdje je fokus na gamerima, i to u smjeru da im se omogući što lakši pristup na Steam, Proton, WINE, emulatore, PlayOnLinus... Cijeli je niz mogućnosti i Pop_OS! je kreiran kako bih sve objedinio te lako distribuirao. Dizajniran je oko standardnog GNOME desktopa, ali uz pokoji dodatak. Zanimljiv je ovaj distro i iz razloga što nije namijenjen samo za gamere, već i bilo što drugo. Poanta je da izvlači maksimum po pitanju performansi čime god se bavili.

Manjaro

Baziran na Arch Linux, Manjaro je jedan od najkompleksnijih Linux distrosa uopće. No, pozitivno u cijeloj priči jest da kad se instalira, više nije potrebno zamarati se nadogradnjama ili nadopunama softvera jer se to sve obavlja automatski i nevezano uz korisnike. Izgledom podsjeća na Windows operativni sustav, ima poboljšanu detekciju hardvera i nudi stabilna softverska rješenja. Mana je što NET verziju možete sami postaviti, ali nije toliko stabilna i kvalitetna kao kod drugih rješenja.

Što se Lysia verzije tiče, također je stigla u travnju ove godine, dostupna je u Xfce (flagship), KDE i GNOME. Baziran je na Linux Kernel 5.6, ima Flatpak i Snap podršku. Obzirom na kompleksnost, pruža praktički identično iskustvo kao Windows i idealan je za gaming.

Drauger OS

Iako još uvijek mlad projekt, ovaj distro namijenjen je gamerima koji ne žele da ih se ometa, ali i da istovremeno imaju jednostavan i lak pristup svemu što žele. Drauger OS omogućava pokretanje klijenata kao Steam, PlayOnLinux ili Lutris, a uz sve nudi maksimalne performanse dok ste u igri, zato što je kreiran da ne ometa i ne troši resurse u pozadini. Ipak, s obzirom da je još u razvoju, ovaj distro može biti kompliciran za korištenje.

Garuda

Riječ je o "novaku" koji se bazira na Archu. Neki ga vide kao direktnu konkurenciju za Manjaro, a tako se i čini da jest. Moćan je, nudi cijeli niz kustomizacija, DE mogućnosti i bez ikakvih problema preslikava Arch moć bez da se to osjeti na sustavu.

Za gamere je GUI izbor paketa kao Steam, WINE, Winetricks, PlayOnLinux ili Gamehub idealan izbor, a i sučelje je retro te pomalo cyberpunk, što djeluje privlačno.

Ubuntu

Najprepoznatljiviji na listi, ima najbolju moguću podršku i to pokriva sve ostale možebitne nedostatke. Nudi besplatan Ubuntu Server, a koristi Debian i Apt pakete za administriranje sustavom, što znači da lako i brzo dobijete svaki softver koji trebate. Također, na njemu je baziran praktički svaki distro pa kad se upoznate s Ubuntu, dalje je sve lako.

Ipak, treba naglasiti da gaming zajednica na njemu i nije toliko jaka pa se ostala četiri ipak nameću kao logičnija rješenja. No, gledajući na duge staze, Ubuntu je možda najbolji!