Koje aplikacije se najviše preuzimaju u 2022.

Koje aplikacije se najviše preuzimaju u 2022.
Antonio Jularić

Svaki vlasnik Android pametnih telefona ima na desetke aplikacija, od kojih je nemali broj iznimno bitnih za svakodnevicu. I po tome se diljem svijeta zapravo malo tko razlikuje, što potvrđuje Sensor Tower brojkama vezanima za Google Play Store u prvom kvartalu ove godine.

Konkretnije, prikazane su aplikacije koje najviše preuzimamo na Android uređaje, a pritom je uvrštena situacija na globalnoj razini, ali i nešto detaljnije, s naglaskom na Sjedinjene Američke Države, Europu i Aziju.

Primjerice, u svijetu je kroz prva tri mjeseca ove godine najviše puta preuzet Instagram. Riječ je o oko 125 milijuna "downloada". Slijedi Facebook s njih oko 123 milijuna i onda slijedi megapopularni TikTok s oko 118 milijuna. I to je to, sve ostale aplikacije su ispod stotinu milijuna preuzimanja.

Iznad 80 milijuna su Shopee, WhatsApp, Telegram i Snapchat. A društvo deset najpreuzimanijih zatvaraju Messenger s oko 65 milijuna i WhatsApp Business s oko dva milijuna manje.

Što se tiče regija... Amerikanci su ludi za TikTokom i uvjerljivo je prvi s približno šest milijuna preuzimanja, dok je s oko milijun i pol manje drugi Facebook. Cash App je treći s četiri milijuna, a onda slijede Instagram, Messenger, Zoom, WhatsApp, Tubi, Disney+ i Peacock TV.

TikTok je osvojio i Europu s gotovo 16 milijuna preuzimanja, a s gotovo dva milijuna preuzimanja manje slijedi, pomalo iznenađujuće, Telegram. S deset milijuna ili manje slijede Instagram, WhatsApp, QR&Barcode Scanner, Facebook, Messenger, Zoom, Snapchat i CapCut.

Kad je u pitanju Azija, najpreuzimanija aplikacija na Play Storeu je Instagram s gotovo 80 milijuna, Facebook je na oko 72 milijuna, Shopee je na milijun manje, Meesho na oko 53 milijuna, potom slijede Snapchat, Telegram, WhatsApp Business i tek onda s oko 42 milijuna TikTok. WhatsApp i CapCut zatvaraju top 10 društvo...