Deregulacija mreža velikih brzina u konkurentnim područjima omogućit će ravnopravnu tržišnu utakmicu za sve sudionike na tržištu, ističu na izravan upit ICTbusiness.info vezano uz deregulaciju domaćeg telekom tržišta koju je danas potvrdilo Vijeće HAKOM-a domaćeg telekom regulatora.
„Regulacija cijena je do sada bila prisutna unatoč tome što u mnogim područjima RH postoje alternativne mreže i snažna konkurencija koja nije regulirana te gdje je tržišni udio HT-a i manji od konkurenata“, tvrde u HT-u.
Postojeća regulatorna situacija rezultirala je nedovoljnom iskorištenosti izgrađenih optičkih mreža čime se dovode u pitanje daljnja ulaganja, pojašnjavaju iz najjačeg domaćeg telekom operatora i dodaju da s ovom promjenom u regulaciji situacija će barem djelomično biti bolja i dat će poticaj za nastavak investicija.
„Deregulacija je apsolutno ispravan pristup i po našem mišljenju takva odluka je davno trebala biti donesena te je njen opseg trebao biti znatno veći. Mišljenja smo da bi u interesu digitalizacije Hrvatske trebalo deregulirati cijelo tržište brzog interneta, jer ne samo da 60% tržišta brzog interneta ostaje regulirano, već je i tržište bakrene mreža i dalje 100% regulirano. Očekujemo i nadamo se da će uskoro, u skladu sa praksom u EU, cijela Hrvatska biti deregulirano područje, a ne kako je sada odlučeno, samo 72 od više od 500 administrativnih jedinica“, zaključuju iz HT-a.
Izvršni odbor Hrvatskog nogometnog saveza danas je službeno prihvatio ponudu Hrvatskog Telekoma za televizijska prava čiji je vlasnik HNS, za narednih pet godina. Ukupna vrijednost ugovora iznosi 49,2 milijuna eura, koja uključuje i dedicirana ulaganja Hrvatskog Telekoma u travnjake i stadionsku infrastrukturu.
Najnovija analiza mobilnih mreža koju je proveo domaći telekom regulator HAKOM pokazuje kako je najbolji ukupni rezultat ponovno ostvario Hrvatski Telekom, osvojivši 904 od mogućih 1.000 bodova. Slijedi Telemach s 851 bodom, dok je A1 Hrvatska zauzela treće mjesto s 846 bodova. Tako je HT ostvario 53 boda više od Telemacha i 58 bodova više od A1.
Na tržištu elektroničkih komunikacija operatori su u prvom tromjesečju ove godine ukupno uložili 25,8 posto više nego u istom razdoblju protekle godine, a rast ulaganja u nepokretne mreže veći je za čak 30 posto. U spomenutom razdoblju ukupni prihodi od usluga na tržištu elektroničkih komunikacija iznosili su 441 milijun eura, što je povećanje od 7,1 posto u odnosu na 2024. Prihodi od usluga koje se pružaju putem mreža pokretnih komunikacija viši su za 6,65 posto, a prihodi od usluga koje se pružaju putem mreža nepokretnih komunikacija za 8 posto.