Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) ugostit će 26. i 27. ožujka 2019. godine cijenjene stručnjake iz područja zračne robotike i sustava bespilotnih letjelica, i to na dvodnevnom skupu Dronedays.
Tako će predavanja održati Mirko Kovac s Imperial College Londona, švicarski Hrvat koji je široko poznat u svijetu zračne robotike, kao i Damir Filipović, predstavnik Siemensa i njihova programa za električne letjelice, zatim Christopher Korpela iz američke Vojne akademije West Point, Nada Finderle iz Hrvatske udruge bespilotnih sustava, Pero Škorput s Fakulteta prometnih znanosti i Damir Bezik iz Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo, što je tek pola od ukupnog broja predavača.
Ovi će stručnjaci na skupu govoriti o civilnoj i vojnoj sigurnosti, tehnologijama budućnosti, prijevozu, proizvodnji pogona i drugih elemenata letjelica, zakonodavnom okviru i mogućnostima u Hrvatskoj i šire, a posjetitelje uz predavanja očekuje i letačka zona za demonstraciju najnovijih dosega tehnologije bespilotnih letjelica, kao i štandovi na kojima će domaća i strana poduzeća predstaviti svoje proizvode, usluge i rad.
U duhu predstavljanja tehnologije i teme skupa, generalni sponzor Aviteh organizirat će nagradnu igru za sve zainteresirane i podijeliti vrijedne nagrade - dronove, a u KSET-u će 26. ožujka biti organiziran i party za sve sudionike i zainteresirane, što je prilika za bolje upoznavanje i razmjenu znanja i iskustava u opuštenoj atmosferi.
Nadzorni organ iz Ujedinjenog Kraljevstva odobrio je Microsoftovo ulaganje od 4 milijarde dolara u AI start-up Anthropic. Uprava za tržišno natjecanje i tržište (CMA) zaključila je da potez ne zaslužuje dublju istragu.
Europska komisija naredila je YouTubeu, TikToku i Snapu da dostave pojedinosti o dizajnu svojih algoritama preporuka i njihove uloge u povećanju sistemskih rizika. EK je upozorila da bi propusti u odgovarajućem rješavanju zahtjeva mogli dovesti do formalnog postupka prema Zakonu o digitalnim uslugama.
Dobavljači kvantnog računalstva (QC) suočavaju se s dugim i izazovnim putem do velikih kvantnih računala otpornih na greške (FTQC), prema nedavnom istraživanju Omdije.