Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) ugostit će 26. i 27. ožujka 2019. godine cijenjene stručnjake iz područja zračne robotike i sustava bespilotnih letjelica, i to na dvodnevnom skupu Dronedays.
Tako će predavanja održati Mirko Kovac s Imperial College Londona, švicarski Hrvat koji je široko poznat u svijetu zračne robotike, kao i Damir Filipović, predstavnik Siemensa i njihova programa za električne letjelice, zatim Christopher Korpela iz američke Vojne akademije West Point, Nada Finderle iz Hrvatske udruge bespilotnih sustava, Pero Škorput s Fakulteta prometnih znanosti i Damir Bezik iz Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo, što je tek pola od ukupnog broja predavača.
Ovi će stručnjaci na skupu govoriti o civilnoj i vojnoj sigurnosti, tehnologijama budućnosti, prijevozu, proizvodnji pogona i drugih elemenata letjelica, zakonodavnom okviru i mogućnostima u Hrvatskoj i šire, a posjetitelje uz predavanja očekuje i letačka zona za demonstraciju najnovijih dosega tehnologije bespilotnih letjelica, kao i štandovi na kojima će domaća i strana poduzeća predstaviti svoje proizvode, usluge i rad.
U duhu predstavljanja tehnologije i teme skupa, generalni sponzor Aviteh organizirat će nagradnu igru za sve zainteresirane i podijeliti vrijedne nagrade - dronove, a u KSET-u će 26. ožujka biti organiziran i party za sve sudionike i zainteresirane, što je prilika za bolje upoznavanje i razmjenu znanja i iskustava u opuštenoj atmosferi.
Najavljena je carina od 25 posto na uvoze putničkih automobila i auto dijelova, što je izazvalo val šoka u automobilskoj industriji. Dionice proizvođača automobila diljem svijeta pale su u četvrtak, a posebno su pogođene tvrtke sa sjedištem u Njemačkoj, Japanu i Južnoj Koreji.
Generalno gledano, 92 posto ispitanika planira barem jedno putovanje tijekom godine. Uz putovanja unutar zemlje, bilježi se i porast interesa za odlaske u susjedne zemlje regije, koje planira 30 posto građana.
Najbolji model bio je Anthropicov Claude 3.5 Sonnet, koji je uspio završiti 24 posto dodijeljenih zadataka. Autori studije istaknuli su da je čak i ovo skromno postignuće bilo izrazito skupo, s prosjekom od gotovo 30 koraka i troškom iznad šest dolara po zadatku.