Kada su rađeni izvidi i akcije prisluškivanja u istrazi oko Janafa USKOK je došao do spoznaja vezanih i uz namještanje IT javnih natječaja u Hrvatskoj Lutriji zbog čega su jučer uhićeni direktor i suvlasnik IT tvrtke Fleksbit Tomislav Gligora te još nekoliko osoba.
Prema dostupnim informacijama uz Tomislava Gligoru uhićeni su još bivši direktor logistike u Hrvatskoj lutriji Željko Fadljević, Goran Puklin koji je već osumnjičen u aferi Janaf, njegova žena i bivša državna odvjetnica Mirela Alerić Puklin te bivša članica Agrokora Piruška Canjuga.
Govori se kako je riječ o namještenim javnim natječajima za Hrvatsku lutriju koji su vrijedni oko 8,3 milijuna kuna i datiraju još iz 2019. godine. Izvori s IT tržišta naime tvrde kako je Fadljević namještao natječaje za Fleksbit u kojem su kao tajni suvlasnici, ortaci navedeni Goran Puklin i Željko Fadljević.
Bit će zanimljivo vidjeti kako će se razviti ova priča oko natječaja u Hrvatskoj lutriji. Fleksbit je prema podacima Poslovne Hrvatske prošle godine imao 22,24 milijuna kuna prihoda uz rast prihoda od 41,03 posto u odnosu na 2019 godinu. Prošle godine imali su 27 zaposlenih i bruto dobit od 1,71 milijuna kuna što je pad u odnosu na 2019. godinu od 27,23 posto.
Zanimljivo je da je u prohodima prošle godine prvi put zabilježen i veći izvozni posao tako da im je izvoz dosegao 1,624 milijuna kuna. Treba reći da su prihodi snažno porasli u razdoblju od 2016. godine i tada su bili 2,074 milijuna kuna dok je prošla poslovna godina kako smo već pisali donijela prihode od čak 22,24 milijuna kuna što je rast od čak 10 puta u samo pet godina.
Microsoftov June 2026 Patch Tuesday donio je sigurnosna ažuriranja za 200 ranjivosti, uključujući više zero-day slabosti i javno objavljenih propusta. Sama brojka po sebi nije samo tehnički detalj, nego signal koliko se enterprise i javni sektor danas moraju oslanjati na discipliniran patch menadžment kako bi održali osnovnu sigurnosnu razinu.
Europska komisija je predstavila paket tehnološke suverenosti čija je okosnica Cloud and AI Development Act (CADA), zakonodavni prijedlog kojim se uvodi jedinstveni okvir za procjenu suverenosti oblaka i umjetne inteligencije za europsku javnu upravu.
Tvrtka ANIQ, prva akcelerirana tvrtka Poduzetničkog inkubatora PISMO powered by A1, službeno je predstavila projekt RAGNA - istraživačko-razvojni projekt vrijedan više od 2,5 milijuna eura kojim će, u suradnji sa Sveučilištem Algebra Bernays i tvrtkom Protopixel, razvijati inovativnu AI platformu za upravljanje Game Design Dokumentom (GDD), jednim od ključnih alata u procesu razvoja videoigara. Početak projekta obilježen je početnom konferencijom i panel raspravom održanom u Novskoj.