DANI MJERITELJSTVA

U Zagrebu obilježena 150. obljetnica potpisivanja Konvencije o metru

Konferencija je okupila stručnjake iz područja mjeriteljstva, znanstvenike, inženjere, predstavnike industrije i studente kako bi raspravljali o temama daljnjeg razvoja i digitalizacije mjeriteljstva u doba umjetne inteligencije.

U Zagrebu obilježena 150. obljetnica potpisivanja Konvencije o metru

Hrvatsko mjeriteljsko društvo (HMD) u sklopu dvodnevne konferencije "Dani mjeriteljstva 2025." obilježilo je u Zagrebu Svjetski dan mjeriteljstva i 150. obljetnicu potpisivanja Konvencije o metru. Riječ je o jednom od najvažnijih sporazuma u povijesti znanosti i tehnologije koji je potpisan 20. svibnja 1875., a uspostavio je temelj za globalno jedinstvo mjernih jedinica te tako omogućio znatno lakšu znanstvenu i tehničku suradnju, ali i trgovinu među narodima i državama.

Siniša Prugovečki, predsjednik Hrvatskog mjeriteljskog društva istaknuo je kako na Svjetski dan mjeriteljstva obilježavamo ovo povijesno postignuće i priznajemo da život kakvog danas poznajemo ne bi bio moguć bez zajedničkog sustava mjerenja.

"Iako često nevidljivo, mjeriteljstvo je prisutno u svim aspektima modernog života, odnosno čitava današnja civilizacija i život temelje se na mjerenjima. Ono nam omogućuje precizna istraživanja i razvoj inovacija i na taj način doprinosi napretku znanosti i obrazovanja. Pouzdana mjerenja doprinose boljem upravljanju resursima, povećanju energetske učinkovitosti i očuvanju okoliša, što su osnovni ciljevi održivog razvoja, dok standardizacija mjerenja omogućuje pravednu trgovinu i globalnu ekonomsku suradnju, čime se stvaraju uvjeti za stabilniji gospodarski rast", kazao je Prugovečki.

Konferencija je okupila stručnjake iz područja mjeriteljstva, znanstvenike, inženjere, predstavnike industrije i studente kako bi raspravljali o temama daljnjeg razvoja i digitalizacije mjeriteljstva u doba umjetne inteligencije, ali i podsjetiti se značajnih stvari iz povijesti kao što su razvoj metra ili doprinosi Nikole Tesle u današnjim mjernim instrumentima.

Na konferenciji je istaknuto kako je Konvencija o metru ujedinila narode u zajedničkoj viziji preciznosti, potičući suradnju diljem granica te postavila temelje za povezan, inovativan svijet u kojem povjerenje u mjerenja podržava trgovinu, znanost, medicinu, tehnologiju, sport i sve druge aspekte svakodnevnog života. 

Gorana Baršić, predstojnica Zavoda za kvalitetu na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu u čijem je sklopu i hrvatski nacionalni mjeriteljski laboratorij koji brine o sljedivosti metra, na konferenciji je naglasila važnost međunarodnog sustava mjernih jedinica (SI). 

"Živimo u svijetu u kojem sedam osnovnih mjernih jedinica više nije materijalizirano u predmetima, već u samoj prirodi – definicijskim stalnicama. SI sustav postao je temelj znanosti, industrije i svakodnevice – univerzalni jezik mjerenja za cijelo čovječanstvo“, kazala je.

Dan mjeriteljstva ove godine drugi put nosi prestižnu oznaku UNESCO-ovog međunarodnog dana, čime je UNESCO istaknuo neprocjenjivu vrijednost mjeriteljstva kao temelja za mir i suradnju među narodima, znanost, gospodarstvo i održivi razvoj. Davor Horvatić, redoviti profesor na Odsjeku Fizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu kazao je kako su otkrića temeljnih fizikalnih zakona često rezultat predanog rada i iznimno preciznog mjerenja fizikalnih opservabli.

"Mjeriteljstvo je danas važnije nego ikad zbog novih znanstvenih područja poput kvantnih tehnologija i visokopreciznih opažanja gravitacijskih valova. Tih par primjera pokazuju znanstvenu komponentu razloga zbog kojeg je Dan mjeriteljstva prepoznat i proglašen UNESCO-ovim danom", zaključio je Horvatić.