U ovomjesečnom izdanju Spanoptica pričamo o vrućoj temi ChatGPT-ja i umjetnoj inteligenciji! Sa našim smo gostima porazgovarali o tome kamo nas vodi razvoj AI-ja, koje su prednosti i nedostaci ove tehnologije te što to znači za nas kao društvo i za budućnost našeg poslovanja ali i života općenito. AI tehnologija postaje sveprisutna u našoj svakodnevici, od pametnih telefona, preko chatbotova i društvenih mreža, do autonomnih vozila. No, s obzirom na brz razvoj tehnologije, postavlja se pitanje kako će to utjecati na naša radna mjesta i na ekonomiju u cjelini.
Mnogi se pitaju hoće li AI preuzeti naša radna mjesta i dovesti do masovne nezaposlenosti. Međutim, naravno, kao i u svemu ostalom, tu postoji i druga strana medalje – AI tehnologija može nam pomoći u automatizaciji rutinskih poslova te nam omogućiti da se fokusiramo na kreativnije i složenije zadatke. To bi moglo dovesti do povećanja produktivnosti, poboljšanja kvalitete proizvoda i usluga te smanjenja troškova. Isto tako, važno je osigurati da se prilikom primjene AI tehnologije ne diskriminiraju određene skupine ljudi te da se osigura transparentnost i odgovornost u odlukama koje donose AI sustavi.
Također, postoji i zabrinutost u vezi s privatnošću i sigurnošću podataka jer AI sustavi mogu prikupljati i obrađivati velike količine osobnih podataka. Stoga je važno osigurati da se ti podaci koriste samo u svrhu za koju su prikupljeni te da se primjenjuju sigurnosne mjere kako bi se spriječio neovlašten pristup tim podacima.
U konačnici, AI tehnologija ima potencijal da donese mnoge prednosti i poboljšanja u naše živote, no važno je osigurati da se primjenjuje na odgovoran način kako bi se izbjegle negativne posljedice. Zato je potrebno dalje istraživanje, razvoj i regulacija ove tehnologije kako bi se postigao optimalan balans između koristi i rizika koje ona nosi. A upravo o tom čarobnom omjeru koristi i rizika te o mnogim drugim relevantnim AI trendovima su nam govorili i naši ovomjesečni gosti. Poslušajte ih i pridružite nam se u još jednoj zanimljivoj epizodi! Propuštene epizode možete pogledati ovdje.
Na summitu G7 u Japanu, IBM je najavio 10-godišnju inicijativu od 100 milijuna dolara sa Sveučilištem u Tokiju i Sveučilištem u Chicagu za razvoj kvantno-centričnog superračunala koje pokreće 100.000 qubita. Kvantno-centrično superračunalstvo potpuno je novo i do sada nerealizirano doba računalstva visokih performansi. Sustav od 100 000 kubita poslužio bi kao temelj za rješavanje nekih od najhitnijih svjetskih problema koje čak ni najnaprednija superračunala današnjice možda nikada neće moći riješiti.
Japan će 23. srpnja početi ograničavati izvoz neke opreme za proizvodnju čipova u zemlje koje su označene kao neprijateljske. Odluka je uslijedila nakon višemjesečnog pritiska SAD-a da pooštri trgovinske kontrole Kine kako bi se vojsci spriječio pristup naprednoj tehnologiji.
Američki sud odbacio je tužbu dioničara Ericssona te je tako presudio da švedski dobavljač nije obmanuo ulagače o svojoj usklađenosti s američkim zakonima o podmićivanju nakon istrage o korupciji okončanoj 2019. Okružni sud u New Yorku odbacio je tužbene zahtjeve tužitelja i zaključio da Ericsson nije prekršio nijednu obvezu otkrivanja podataka prema investitorima, čime je okončan slučaj koji je pokrenut u ožujku 2022.