Ruski developeri kreirali su operativni sustav "M OS", baziran na Linuxovom kernelu i namijenjen za obrazovne institucije. Iza projekta stoji Odjel za informacijske tehnologije grada Moskve.
U timu zaduženom za njegovu kreaciju i održavanje je trenutno 25 developera, a razvoj distribucijskog paketa trajao je šest mjeseci. Proizvod se već isporučuje moskovskim školama kao dio osobnih računala, prijenosnih računala i interaktivnih ploča.
"Moskovska škola za elektroniku (MES) podržava operativni sustav i njegov razvoj", rekao je njen predstavnik za CNews.
Na web stranici ovog operativnog sustava pak nije navedeno na temelju koje je distribucije nastao. Također, nema ni podataka da je uvršten u registar Ministarstva digitalnog razvoja. Dakle, podosta tog je "u mraku" pa normalno da u ostatku svijeta postoji skepsa oko cijelog projekta.
Što se samog M OS distribucijskog paketa tiče, uključuje popularne internetske preglednike kao Chromium i Mozilla Firefox, e-mail klijente kao Mozilla Thunderbird i Evolution, office pakete kao P7-Office i LibreOffice te brojne druge alate. Sami sustav ujedno podržava diferencijaciju uloga za učitelje, roditelje i učenike te koristi KDE grafičko okruženje.
Treba napomenuti da ovo nije jedini ruski operativni sustav za obrazovni segment. Basalt SPO, Red Soft i Astra Linux su druge kompanije koje nude svoja rješenja u ovom području, ali M OS ima nekoliko prednosti, kao što su jednostavno i intuitivno sučelje te stabilan i pouzdan rad. Kao i visoku razinu kibernetičke sigurnosti.
Najmanje jedan operativni sustav M OS za interaktivne ploče radi u gotovo svim školama u Moskvi. Dodatno, M OS radi na svim isporučenim uređajima u okviru projekta "Laptop za svakog učitelja". Ima za cilj zamijeniti uredska prijenosna računala za sve moskovske učitelje, uključujući učitelje osnovnih škola.
Globalne isporuke AR/VR uređaja pale su 20,9 posto u odnosu na prethodnu godinu na 8,8 milijuna jedinica, prema IDC-u. Međutim, pad nije bio posve neočekivan s obzirom na ograničen broj dobavljača na tržištu, izazovno makroekonomsko okruženje i nedostatak masovnog prihvaćanja tržišta od strane potrošača.
Podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuju kako su ukupni prihodi od usluga televizije povećani 4,28 posto na 225,99 milijuna kuna. Pritom je broj priključaka naplatne televizije manji malenih 0,07 posto na 872,64 tisuće.
Petal Ads (prethodno Huawei Ads) postao je član Udruženja mobilnog marketinga (MMA) za Europu. Taj strateški potez dokaz je predanosti oblikovanju i postavljanju budućnosti mobilnog marketinga i proširivanju platforme za mobilne oglase među ključnim oglašivačima i u Europi.