Predstavljeni rezultati drugog po redu nacionalnog istraživanja percepcije umjetne inteligencije u Hrvatskoj
Depositphotos
Predstavljeni su rezultati drugog po redu nacionalnog istraživanja percepcije umjetne inteligencije u Hrvatskoj. Istraživanje je dio znanstveno-istraživačkog projekta koji su zajednički proveli EFFECTUS Veleučilište, Hrvatska pošta, FINA i Kufner grupa.
Prema rezultatima istraživanja, koje je predstavio izv. prof. dr. sc. Robert Kopal, broj građana s visokom AI pismenosti povećao se za 5% u odnosu na prošlu godinu te sada iznosi 24%. Porasla je i razina korištenja alata umjetne inteligencije pa tako 25% povremeno koristi AI alate u odnosu na njih 14% u 2023. godini.
Gotovo polovica ispitanika očekuje da će u idućih 10 godina zbog utjecaja umjetne inteligencije nestati mnogi poslovi u Republici Hrvatskoj. U skladu s tim veći postotak ispitanika ima negativan stav prema umjetnoj inteligenciji, odnosno njih 59% ima negativne asocijacije na spomen umjetne inteligencije dok 35% ispitanika ne vjeruje AI sustavima.
Usprkos negativnoj percepciji broj ispitanika koji vjeruju da prilike i prednosti proizvoda i usluga koji koriste umjetnu inteligenciju nadmašuju prijetnje i rizike porastao je za 3%. No, polovica ispitanika ne želi plaćati korištenje alata umjetne inteligencije dok većini smeta korištenje osobnih podataka u sustavima umjetne inteligencije.
Istraživanje je provedeno na uzorku od 2200 ispitanika korištenjem CAPI i CAWI metodologija, odnosno računalno potpomognutog osobnog anketiranja u kućanstvima te Internet panelom. Cilj projekta jest definiranje i praćenje ključnih pokazatelja percepcije umjetne inteligencije u Hrvatskoj te definiranje odgovarajućih razlika i korelacija primjenom znanstveno-stručnih metoda.
Godina 2024. obilježila je rekordnu godinu za tržište poluvodiča, s godišnjim prihodima koji su premašili približno 25% i dosegli 683 milijarde dolara, prema podacima tvrtke Omdia.
U današnje digitalno doba važnije je nego ikad osigurati da su pametni telefoni vaše djece sigurni i zaštićeni. S porastom online prijetnji i vršnjačkog nasilja na društvenim mrežama, roditelji trebaju poduzeti proaktivne korake kako bi zaštitili uređaje svoje djece.
ERP sustavi više nisu tihi pomoćnici u pozadini poslovanja. Danas su srce agilnog odlučivanja, osnova svakodnevne učinkovitosti i ključni alat za planiranje budućeg rasta. No mnoge tvrtke i dalje rade u zastarjelim sustavima, skupljaju podatke iz nekoliko alata, a odluke donose bez potpune slike.