Microsoft je s Windows 10 odbacio Internet Explorer i predstavio redizajnirani internetski preglednik Edge. Smatrali su u kompaniji da ako je unaprijed zadan na njegovom operativnom sustavu, imat će i jednaku popularnost.
To se nije pokazalo točnim i Edge je zbog brojnih nedostataka i manjkavosti u odnosu na konkurenciju bio na svega nekoliko posto udjela. Ali, potencijal je postojao jer otpočetka se pokazao kao brz, funkcionalan i stabilan. Nedostajale su neke značajke, dodaci...
Prelaskom na chromium, Edge je dobio dodatna poboljšanja u smislu performansa, a stigli su i neki dodaci, baš kao i značajke. S njima i korisnici pa je Edge već neko vrijeme drugi najpopularniji browser za računala na svijetu. Ispred je samo Chrome. Ako pak gledamo i mobilne uređaje, ispred su samo Chrome i Safari.
S dolaskom Windows 11, Edge je dobio još poboljšanja i dodatno je prilagođen radu na njemu, što ga prema brojkama postavljao jako visoko. Ali, ne dominira, bar ne u svim kategorijama. Uglavnom, da ne duljimo, evo trenutno najboljih internetskih preglednika za Windows 11, podijeljenih prema različitim značajkama.
1. Brave - najbolji u smislu performansa 2. Edge - troši najmanje resursa 3. Vivaldi - najbolji browser u smislu kustomizacije 4. UR Browser - sigurno iskustvo i najbolji za zaštitu privatnosti 5. Opera - brz, bogat značajkama i radi na više platforma 6. Firefox - najmanje opterećenje za procesor 7. Opera GX - najbolji za gamere 8. Tor Browser - moćna enkripcija prometa 9. Chrome - najsvestraniji, ali troši puno resursa 10. Avast Secure Browser - najsigurniji
Na slici niže je usporedba svih navedenih internetskih preglednika, od toga koliko radne memorije troše, koliko procesorske snage, koliko su brzi i koliko sigurni:
Nova studija Juniper Researcha predviđa da će do 2028. godine ušteda korištenjem stablecoina dosegnuti 26 milijardi dolara na globalnoj razini. To znači da bi se ušteda povećala za 73 posto u odnosu na 15 milijardi dolara u 2025.
Hrvatske tvrtke prepoznale su potrebu za zajedničkim nastupom na tržištu GCC, gdje gospodarski rast iznosi 4 posto u usporedbi s 2 posto u EU. Iako imamo uspjehe pojedinačnih igrača poput Podravke, Infobipa, Končara, Klimaopreme, Q Agency-a, Solvershipa, JGL-a i osalih, nedostajala je sinergija. Iz tih razloga i želje da se pomogne hrvatskim firmama u internacionalizaciji pokrenuo se ambiciozan pothvat za stvaranjem jedinstvene platforme koja objedinjuje inovativne ideje i poslovne prilike.