POLUGA U PREGOVORIMA

Kina službeno odustala od antimonopolske istrage protiv Googlea

Ova odluka dolazi u trenutku kada traju intenzivni pregovori između SAD-a i Kine o TikToku, Nvidiji, carinama i širem trgovinskom odnosu dviju najvećih svjetskih ekonomija.

Kina službeno odustala od antimonopolske istrage protiv Googlea
Depositphotos

Kina je službeno odustala od svoje antimonopolske istrage protiv Googlea, koja se bavila dominacijom Androida na tržištu i potencijalnim posljedicama za kineske proizvođače poput Oppa i Xiaomija. Kako piše Financial Times, ova odluka dolazi u trenutku kada traju intenzivni pregovori između SAD-a i Kine o TikToku, Nvidiji, carinama i širem trgovinskom odnosu dviju najvećih svjetskih ekonomija.

Iako su Googleova tražilica i ključne usluge poput Gmaila, YouTubea i Google Mapsa i dalje blokirani u Kini, kompanija ondje ostvaruje značajne prihode putem cloud usluga i oglašavanja, ponajprije od kineskih tvrtki koje ciljaju na strana tržišta.

Prema navodima, potez Pekinga tumači se kao taktičko popuštanje Googleu, dok se s druge strane sve više pojačava regulatorni pritisak na Nvidiju, koja postaje poluga u pregovorima s Washingtonom.

Nvidia je ranije ovog ljeta postigla dogovor s administracijom Donalda Trumpa da u Kini prodaje prilagođene H20 GPU-ove, uz uvjet da 15 posto prodaje ide američkoj vladi. No, nedugo nakon toga kineske su vlasti počele obeshrabrivati lokalne tvrtke da kupuju te čipove, a u međuvremenu je donijeta i zabrana kupnje najnovijeg Nvidijinog AI čipa namijenjenog kineskom tržištu - RTX Pro 6000D.

Regulatori u Pekingu dodatno su optužili Nvidiju za kršenje kineskog antimonopolskog zakona u vezi s akvizicijom proizvođača čipova Mellanoxa. Ako bi tvrtka bila proglašena krivom, mogla bi se suočiti s kaznom u visini od jedan do deset posto ukupne prodaje u prošloj godini.

Američki i kineski dužnosnici upravo su završili trodnevne trgovinske pregovore u Madridu, dok bi se američki predsjednik Donald Trump i kineski predsjednik Xi Jinping trebali uskoro sastati. Očekuje se da će razgovarati o mogućem dogovoru vezanom uz TikTok, prema kojem bi kontrola nad američkim poslovanjem platforme prešla u ruke američkih kompanija, uz otprilike 80-postotni udio u novoj domaćoj strukturi.