NOVA TEHNOLOGIJA

Japan predstavlja solarne panele snažne kao 20 nuklearnih reaktora

Strategija je osmišljena kako bi bila usko povezana s obvezom zemlje da postigne neto nulte emisije do 2050.

Japan predstavlja solarne panele snažne kao 20 nuklearnih reaktora
Depositphotos

Obnovljiva energija u Japanu doživjet će značajnu promjenu zahvaljujući perovskitnim solarnim ćelijama (PSC), najnovijoj tehnologiji koja će promijeniti način na koji se doživljava solarna energija.

Lagane, fleksibilne i prilagodljive, ove solarne ćelije pružaju održiviji način proizvodnje energije u gradovima, odgovarajući na probleme s nedostatkom zemljišta i održivošću.

Japan trenutno koristi prednosti kako bi predvodio ostatak svijeta u novu eru obnovljive energije. Prema revidiranom energetskom planu, Ministarstvo industrije daje prioritet PSC-ovima u Sekciji 0 svojeg plana, s ciljem razvoja PSC sekcija koje će generirati 20 gigavata električne energije, što je ekvivalentno energiji 20 nuklearnih reaktora, do fiskalne 2040. godine.

Strategija je osmišljena kako bi bila usko povezana s obvezom zemlje da postigne neto nulte emisije do 2050. U središtu ove strategije je japanska pozicija kao drugog najvećeg proizvođača joda u svijetu, ključnog sastojka u proizvodnji PSC-a.

Ovo omogućava stvaranje neovisnog lanca opskrbe unutar japanskog teritorija, što zemlji pruža ekonomsku sigurnost, smanjenje ovisnosti o stranim izvorima i napredak za domaće industrije.

Nekada je Japan bio svjetski lider u proizvodnji solarnih panela, no njegov udio pao je ispod jedan posto zbog subvencionirane konkurencije kineskih proizvođača. Zahvaljujući PSC tehnologiji, Japan ponovno zauzima snažniju poziciju.

Sve ovo čini PSC-ove vrlo posebnima jer mogu u potpunosti redefinirati način i mjesto prikupljanja solarne energije. Zahvaljujući visokoj prilagodljivosti, lakoći, savitljivosti i fleksibilnosti u proizvodnji, PSC-ovi se lako mogu integrirati u urbane sredine. Mogu se postavljati na zidove zgrada, prozore, krovove automobila i ulične svjetiljke, čime se te površine pretvaraju u sredstva za prikupljanje energije.

Ovaj izum rješava problem ograničenog prostora u Japanu, omogućavajući maksimalnu proizvodnju energije u urbanim područjima. Fleksibilnost PSC-ova također omogućava instalaciju hibridnih sustava - kombinacija vjetroelektrana i solarne energije - čime se dodatno poboljšava učinkovitost obnovljive energije. Ipak, još uvijek postoje prepreke, poput ograničene trajnosti i visokih početnih troškova, ali tehnologija se stalno poboljšava, a predviđanja ukazuju da će troškovi osjetno pasti.

Od nuklearne katastrofe u ožujku 2011., solarna energija u Japanu doživjela je brzu evoluciju. Danas solarna energija čini gotovo deset posto ukupne proizvodnje energije u usporedbi s udjelom od samo 1,9 posto u 2014.

Trenutni energetski plan nastoji dodatno povećati ovaj udio, postavljajući cilj do 38 posto potrošnje iz obnovljivih izvora do 2030., s očekivanjem da će PSC igrati ključnu ulogu u postizanju tih brojki do 2040.

S PSC tehnologijom Japan pokazuje ozbiljnu posvećenost održivom razvoju. Korištenjem obnovljivih prirodnih resursa i poticanjem inovacija, pozicionira se kao jedna od vodećih nacija u svijetu obnovljive energije.