Velike tehnološke kompanije ili “Big Tech“ snagu, a samim time i zaradu, crpe iz podataka kojima barataju jer na taj način nude bolje usluge, proizvode te općenito iskustvo korisnicima. Samo, ponekad pretjeraju i za to moraju platiti kazne, koje su veće što je kompanija veća.
Tako nešto odnosi se prvenstveno na Opću uredbu o zaštiti podataka (GDPR) na području Europske unije, koja se provodi poprilično detaljno pa se stoga bilježe i poveće kazne.
Najveću je morao platiti Amazon, čak 885,9 milijuna američkih dolara. U toj kompaniji nisu se pridržavali pravila prilikom baratanja podacima korisnika i to im se obilo o glavu.
Na drugom mjestu je WhatsApp s 276,2 milijuna dolara kazne, a na trećem Google s 59,3 milijuna dolara. Zanimljivo, na listi nema ni Applea, Facebooka ili Microsofta iako se oko njih također vuku repovi.
Zato ima H&M, koji je platio 41,8 milijuna dolara kazne, kao što je talijanski TIM platio 33 milijuna dolara, a British Airways 26,2 milijuna dolara. Listu zaključuju Marriott International s 24,2 milijuna dolara kazne i Wind Tre s 19,8 milijuna dolara kazne.
Eutelsat je primio kapitalnu injekciju u vrijednosti od 1,35 milijardi eura kroz ulaganje francuske države i drugih dioničara. Francuska država financirat će većinu investicije, čime postaje najveći dioničar Eutelsata s udjelom malo manjim od 30 posto
Telecom Italia (TIM) u suradnji s više organizacija organizira natjecanje koje potiče start-upove, scale-upove te nacionalne i međunarodne tvrtke na razvoj sustava koji omogućuju operaterima komunalnih usluga i upraviteljima cestovne infrastrukture da iskoriste napredak u području umjetne inteligencije (AI) i interneta stvari (IoT).
Dužnosnik Ministarstva trgovine SAD-a upozorio je da Kina povećava ulaganja u proizvodnju AI čipova i brzo zatvara tehnološki jaz. Iako su kontrole izvoza ograničile pristup Kine naprednoj opremi za proizvodnju čipova, zemlja ipak napreduje.