Nestašica komponenti utječe na proizvodni lanac, ponajprije zbog striktnih mjera koje povodom novog vala koronavirusa provodi Kina posljednjih mjeseci, a to pak jasno sugerira koliko je cijeli svijet ovisan o prilikama u najmnogoljudnijoj zemlji.
Naime, nije tajna da se radi o najvećem dobavljaču dobara, no tako nešto nije stiglo preko noći, na tome se radilo posljednjih nekoliko desetljeća jako precizno, ciljano i efikasno. Situacija je sad takva da Kina čini 18,8 posto globalnog BDP-a, kad gledamo paritet kupovne moći (PPP). Prije 20 godina radilo se o svega 8,1 posto.
Istovremeno, Sjedinjene Američke Države su činile 19,8 posto svjetskog BDP-a 2002., a sad čine 15,8 posto. Iako u ovim trenucima nestvarno, Europska unija bila je najmoćnija s 19,9 posto BDP-a prije 20 godina, ali trenutno je na 14,8 posto.
Nažalost po ove dvije regije, razlika zaostatka za Kinom će se samo nastaviti povećavati jer im prijeti recesija, s kojom Kinezi nemaju problema. Dapače, njima se prognozira srednji jednoznamenkasti rast na godišnjoj razini...
Predsjednik Microsofta Brad Smith uključio se u raspravu o etičkoj umjetnoj inteligenciji. Predstavio je nacrt za upravljanje tehnologijom koji tvrdi da bi ljudi trebali zadržati kontrolu nad sustavima i uvođenjem zaštitnih mjera u slučajevima kada se koristi za kritičnu infrastrukturu.
Besplatni kanali za streaming TV (FAST) s oglasima će generirati prihod od 6,3 milijarde dolara u 2023., prema Omdiji. S najvećim tržištem FAST kanala, 80 posto prihoda očekuje se iz SAD-a. Međutim, Omdijino ekskluzivno istraživanje otkrilo je da su Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada i Australija glavni kandidati za rast s brzim širenjem koje se očekuje u sljedeće četiri godine.
Njegovi osnivači prvotno su pokušali spregovarati sa Samsungom, ali nije prošlo, no u priču se uključio Google i preuzeo kompaniju, punog naziva Android Inc., za 50 milijuna dolara.