Tehnologija napreduje iz dana u dan, a nešto sporije prate je društvene promjene, što se može vidjeti iz podatka da iza većine odobrenih patenata diljem svijeta i dalje svoje muškarci. Dakle, žene još uvijek nisu dovoljno prisutne u tehnološkom svijetu, odnosno, ne stoje u dovoljnoj mjeri iza izuma.
Konkretnije, riječ je o 13,07 posto u prošloj godini, što u odnosu na 2,23 posto iz 1915. nije ni najmanje loše, ali pokazuje koliko sporo ide taj napredak. Primjerice, 1980. su žene činile nešto manje od pet posto svih prijavljenih i odobrenih patenata.
Ako se ovakav tempo nastavi, žene će biti na polovici udjela tek 2070. godine. Upravo zato su potrebna dodatna ulaganja u STEM, kako bi se moglo pridobiti žensku pažnju. Naime, živimo u muškom svijetu i tehnologija je nekako oduvijek "muška stvar", no percepcija se polako mijenja s novim generacijama, samo ne onoliko brzo koliko bi bilo poželjno.
A zašto je bitno da se promijeni na bolje... Jer, tko zna koliko velikih umova je svijet propustio jer nisu bili poticani ući u sfere gdje bi dali svoj maksimum. Za bolji svijet, potrebno je da žene u njemu participiraju koliko i muškarci.
Samsung je možda započeo ostvarenje svojih ambicija da dostigne TSMC pokretanjem prototipske masovne proizvodnje čipa Exynos 2600 u 2nm procesu, no tajvanski poluvodički div i dalje ima prednost zahvaljujući dugogodišnjem pouzdanom ispunjavanju narudžbi najunosnijih klijenata poput Applea.
Čovječanstvo možda već ulazi u rane faze singularnosti, trenutka kada umjetna inteligencija nadmašuje ljudsku, prema riječima izvršnog direktora OpenAI-ja Sama Altmana.