Srce u suradnji s partnerima u okviru projekta Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) gradi računalni i podatkovni oblak koji će biti temeljna sastavnica nacionalne istraživačke i inovacijske e-infrastrukture. Njegovim završetkom koji je planiran sredinom 2022. godine Srce će značajno osnažiti svoj postojeći portfelj usluga te akademskoj i znanstvenoj zajednici dugoročno osigurati održivost računalne, spremišne i mrežne infrastrukture u nadležnosti Srca. Ujedno će se i svim ustanovama iz sustava znanosti i visokog obrazovanja osigurati fleksibilnost u planiranju i ostvarivanju njihovih informacijskih potreba.
U tijeku su radovi na opremanju podatkovnih centara u Osijeku, Splitu, Rijeci i na Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj čiji se završetak očekuje u rujnu 2021. dok će radovi u zgradi Srca biti završeni u siječnju 2022. godine. Ukupna vrijednost investicije u prenamjenu postojećih prostora u moderne podatkovne centre je 54,5 milijuna kuna. Uz radove na podatkovnim centrima, u veljači 2021. godine započela je izgradnja mrežne komponente nove nacionalne e-infrastrukture HR-ZOO koja će osigurati 100 Gbit/s veze podatkovnih centra HR-ZOO čime će se na duže vrijeme osigurati dovoljno kapaciteta za potrebe nacionalne e-infrastrukture, nadograditi okosnica akademske mreže CARNET, omogućiti korisnicima brži i sigurniji pristup uslugama iz oblaka HR-ZOO te povezati nacionalnu e-infrastrukturu s e-infrastrukturama u Europi i svijetu. Trenutno je u tijeku i javna nabava naprednih računalnih, spremišnih i mrežnih resursa, čija instalacija će započeti po završetku radova opremanja podatkovnih centara tehničkim sustavima. Puštanje u rad usluga HR-ZOO planirano je sredinom 2022. godine.
28. i 29 travnja 2021. godine na stručnoj konferenciji Dani e-infrastrukture Srce DEI 2021 i konferenciji projekta HR-ZOO stručnjaci Srca predstavit će katalog usluga koje će HR-ZOO omogućiti korisnicima. U području naprednog računanja to su usluge Računarstvo visokih performansi (HPC), Elastično računanje u oblaku i Virtualni podatkovni centri, a u području pohranjivanja podataka usluge Jedinstveno datotečno i objektno spremište te Sustav za sigurnosnu pohranu i arhiviranje. Usluga Znanstveni softver pružat će komercijalan znanstveni softver nužan za provođenje računalno-zahtjevnih istraživanja, a u okviru usluge Specijalizirana podrška znanstvenicima tim vrhunski osposobljenih stručnjaka (e-znanstvenika) pružat će podršku s ciljem jednostavnog i učinkovitog korištenja raspoloživih HR-ZOO resursa. Usluga Mrežno povezivanje pružat će mogućnost kreiranja virtualnih privatnih mreža (VPN), a u sklopu usluge Udomljavanje IKT opreme ustanove iz sustava znanosti i visokog obrazovanja imat će mogućnost udomljavanja fizičke IKT opreme u podatkovnim centrima koji zadovoljavaju visoke standarde potrebne za rad IKT opreme ukoliko svoje potrebe ne mogu zadovoljiti u okviru virtualnih usluga HR-ZOO.
Želite li saznati detaljnije informacije o projektu HR-ZOO, ali i ostalim aktivnostima Srca, prijavite se na konferenciju Srce DEI 2021 koja se održava 28. i 29. travnja virtualno.
Povodom koncerta Marka Perkovića Thompsona dana 5.srpnja 2025. godine na zagrebačkom Hipodromu, Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo apelira na sve posjetitelje i širu javnost da se suzdrži od letenja dronovima na području grada Zagreba. Prije svega, to se odnosi na neposrednu blizinu i područje oko zagrebačkog Hipodroma gdje će biti nazočan iznimno velik broj posjetitelja. Ukoliko bi došlo do tehničkog kvara ili nekog drugog problema zbog kojeg bi dron ostao izvan kontrole udaljenog pilota, moglo bi doći do njegovog pada, a posjetitelji se ne bi mogli izmaknuti ili zaštititi od udara drona.
IBM je predstavio plan za izgradnju prvog velikog kvantnog računala otpornog na pogreške na svijetu, čime postavlja temelje za praktično i skalabilno kvantno računarstvo.
Nakon što je prošle godine AI.Weekend doveo istaknute govornike iz OpenAI-a, Tindera i drugih vodećih globalnih tech kompanija, ove jeseni događaj ide korak dalje. Od 18. do 21. rujna, Rovinj ponovno postaje središte najvažnijih razgovora o umjetnoj inteligenciji, s posebnim naglaskom na inovacije koje dolaze iz srca Silicijske doline i globalnih tehnoloških lidera poput TikToka. AI.Weekend nije samo mjesto rasprava, već platforma na kojoj se rađaju ideje koje mijenjaju stvarnost.